A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Budapesti Fegyház és Börtön
Tűzesettel szimulált rendkívüli esemény felszámolási és értesítési gyakorlatot tartottak a Budapesti Fegyház és Börtönben 2021. november 16-án. Az intézet a Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság Közép-pesti Katasztrófavédelmi Kirendeltség X. Kerületi Hivatásos Tűzoltóparancsnokság állományával közösen hajtotta végre a feladatot.
A sikeres gyakorlat során szerzett tapasztalatok mindkét szervezet munkatársai számára hasznosíthatók, hiszen éles helyzetben elősegíthetik a gyorsabb, a körülményekhez képest biztonságos és hatékony felszámolást.
A gyakorlat forgatókönyve szerint az egyik fogvatartott tüzet okozott a Budapesti Fegyház és Börtön „A” és „B” objektumait összekötő alagútban, melyet a kísérő felügyelő észlelt, azonban a gyorsan terjedő tűz és a sűrű füst miatt nem tudták időben elhagyni a helyszínt. A tűz bejelentését követően a katasztrófavédelem kiérkező munkatársai megkezdték a mentést és a kiürítést. A tűzoltók az intézet személyi állományának biztosításával behatoltak az alagútba, ahol a legfontosabb feladatuk a tűz lokalizálása, a veszélyeztetett személyek kimentése, az anyagi javak védelme, valamint a biztonsági intézkedések megtétele volt.
A büntetés-végrehajtási intézetekben keletkező tűzesetek a helyiségek zárt jellegéből adódóan fokozott veszélyt jelentenek mind a személyi állomány, mind a fogvatartottak testi épségére. A keletkező mérgező füst nagymértékben megnehezíti a beavatkozást végző tűzoltók munkáját is. Az ilyen szimulációk célja, hogy mind a büntetés-végrehajtás, mind a katasztrófavédelem személyzete megfelelően felkészüljön egy börtönben keletkező tűz közös leküzdésére.