A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Budapesti Fegyház és Börtön
A Budapesti Fegyház és Börtönben jelenleg száznyolcvan nő dolgozik, vagyis a személyi állomány több, mint negyven százaléka hölgy. Az intézet valamennyi szakterületén képviseltetik magukat, és a férfi munkatársak nemcsak a nőnapon értékelik jelenlétüket. Ezúttal egy anya-lánya páros mondja el, miért jó a Gyűjtőben dolgozni.
Az anya-lánya páros a Nyilvántartási Osztály csapatát erősíti
Esztergominé Grimm Zsuzsanna bv. törzszászlós és lánya, Esztergomi Evelin bv. őrmester a Budapesti Fegyház és Börtön Nyilvántartási Osztályának elismert munkatársai. Egyikük a fogvatartottak befogadásáért, másikuk a szabadításért felelős. A négyfős család másik két tagja is a büntetés-végrehajtási hivatást választotta. A családapa 25 évet szolgált felügyelőként, majd segédelőadóként a Gyűjtő állományában, az idősebb lány pedig tíz éve dolgozik a BvOP-n.
Zsuzsanna 2004-ben kezdett a Nyilvántartási Osztályon, ahova eredetileg határozott idejű helyettesítésre vették fel.
„A férjem akkor már az osztályon dolgozott, az ő ajánlására kerültem a GYES után a Gyűjtőbe. Nagyon megtetszett ez a munkahely, ezért egy percig sem gondolkodtam, amikor határozatlan idejű beosztást kínáltak 2005 szeptemberében. Ráadásul a bal csillag ügyintézői munkakörének betöltésével hivatásos állományba kerülhettem. Rövid idő elteltével megkeresett a Nyilvántartási Osztály vezetője és állást ajánlott a szabadítási irodában, amit elfogadtam. Azóta is itt végzem a munkámat. A szabadítások mellett a bv. ügyekkel, a bv. bírói tárgyalásokkal, az ügyészi meghallgatásokkal és a reintegrációs őrizettel kapcsolatos feladatokat látjuk el a kolléganőmmel.”
Evelin pályaválasztásában nyilvánvalóan nagy szerepet játszott a családi indíttatás, de nemcsak ezért lépett a rendvédelmi pályára.
„A szüleim példáját követtem, de a saját utamat járom. Egy ösztöndíj programban vettem részt, ennek keretében a gimnázium 11. és 12. évfolyamában az előírt tanulmányi átlagot és szakmai gyakorlatot is kellett teljesítenem, amit a bv-nél töltöttem. 2019-ben az érettségi után őrmesterként szereltem fel a Budapesti Fegyház és Börtönbe, ahol a Nyilvántartási Osztályra helyeztek.”
Evelin a kezdetektől a befogadási szakterületen dolgozik, 2023 januárja óta megbízott tiszti beosztásban, előadóként felügyeli a háromfős csoport munkáját.
„Sokat tanultam édesanyámtól a nyilvántartási munkáról, de az osztály többi munkatársa is mindig támogatott. Nagyok az elvárásaim magammal szemben, ezen a területen nem lehet hibázni. Arra törekszem, hogy megőrizzük a szakmai színvonalat és megosszuk egymással a jó gyakorlatokat.” „Itt csapatban dolgozunk, mindenki segít a másiknak, odafigyelünk egymásra. Ha valaki többet tanul, több tapasztalatot tud átadni, ezzel a másik munkáját is segíti.” – fűzi hozzá Zsuzsanna, aki közel húszéves pályafutása során maga is sok új kollégát betanított.
Evelin 2021-ben nyert felvételt a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Büntetés-végrehajtási Szakának levelező tagozatára. A felvételit megelőzően két tantárgyból is emelt szintű érettségit tett, hogy bebiztosítsa a helyét.
„Tudatosan készültem és ehhez minden támogatást megkaptam mind a családom, mind a munkahelyem részéről. A nővérem is az NKE-n végzett, nagyon sok jótanácsot adott. Hároméves tanulmányi szerződést kötöttem az intézettel, de ettől függetlenül, hosszú távon is itt képzelem el a jövőmet. A szüleim életpályája és a nővérem szakmai sikerei, valamint a saját tapasztalataim is egyértelműen erre ösztönöznek. Engem minden nap lendületben tartanak az elvégzendő feladatok, tetszik, hogy pörgős, produktív munkát végezhetek.”
„Bár az egész család bv-s, otthon nem szakmázunk.” – mondja Zsuzsanna, aki nagyon büszke a lányaira és elégedett a választásukkal.
„A saját és a férjem példája is bizonyítja, hogy a lányaink jó helyre kerültek. Mi annak idején egy irodában is dolgoztunk, de ez nem ártott a párkapcsolatunknak. Emlékszem, nekem is és a lányoknak is ugyanazt a tanácsot adta: mindig úgy kell viselkedni, hogy tudjuk, hol vagyunk. Én úgy gondolom, fegyelemre, rendszerességre és éberségre tanít ez a hivatás és biztos megélhetést nyújt. Ha pedig nyitott vagy az új ismeretek megszerzésére és a továbbtanulásra, annak meglesz az eredménye.”
És hogy Zsuzsanna nemcsak a levegőbe beszél, azt nemcsak a családtagok szakmai pályafutása, hanem a toborzásban elért sikereik is bizonyítják.
„Ahol csak tudjuk, népszerűsítjük a büntetés-végrehajtást az ismeretségi körünkben és a lakókörnyezetünkben. Ajánlásunkra többen szereltek már fel a Gyűjtő Biztonsági Osztályára, de olyan ismerőseink is vannak, akik a BVOP-n találták meg a stabil munkahelyet.”