A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Budapesti Fegyház és Börtön
A Lőrinc-Kertváros Polgárőr Csoport és Önkéntes Tűzoltó Egyesület tagjai jártak a Gyűjtőben március 16-án. A csapat négy városi kutatómentője a február 6-i törökországi földrengés áldozatainak felkutatásában vett részt. A Budapest Mentőszervezethez csatlakozva hat napot töltöttek a katasztrófa sújtotta területen. Áldozatos munkájukról kollégáinknak tartottak lebilincselő előadást.
A Lőrinc-Kertváros Polgárőr Csoport és Önkéntes Tűzoltó Egyesület tagjai jártak a Gyűjtőben március 16-án. A csapat négy városi kutatómentője a február 6-i törökországi földrengés áldozatainak felkutatásában vett részt. A Budapest Mentőszervezethez csatlakozva hat napot töltöttek a katasztrófa sújtotta területen. Áldozatos munkájukról kollégáinknak tartottak lebilincselő előadást.
Az egyesület elnöke, Székely László elmondta, hogy a Lőrinc-Kertváros Polgárőr Csoport 2001-ben alakult, a XVIII. kerület közbiztonságának javítása és a lakosság biztonságérzetének növelése érdekében. Mára tagjai az Országos Polgárőr Szövetségnek, és a Budapesti Polgárőr Szövetségnek, együttműködnek Pestszentlőrinc-Pestszentimre Önkormányzatával, a XVIII. Kerületi Rendőrkapitánysággal, valamint a Katasztrófavédelemmel. Polgárőreik havonta harminc szolgálatot látnak el, ezen felül rendszeresen bekapcsolódnak a kerületi rendezvények biztosításába, a rendőrségi akciókba, valamint a tűzoltósági feladatokba. Kutatómentőik nemzetközi szinten is bevethetők.
Huszonhat bátor, felkészült és jól felszerelt kolléga alkotja a pestszentlőrinci csapatot. A Budapest Mentőszervezet és a Katasztrófavédelem szervezésében rendszeresen vesznek részt mentőgyakorlatokban és komplex szituációs oktatási programokon, valamint a HUNOR gyakorlóbázisára is meghívták már őket. Büszkék rá, hogy Budapesten ez a polgárőr egység volt az első, akiket önállóan küldtek ki beavatkozást igénylő esetekhez. Egyedülálló teljesítményként tartják számon, hogy az országos körözési listáról az elmúlt két évben több, mint harminc körözött személyt derítettek fel.
A törökországi földrengés áldozatainak felkutatásában négy elhivatott városi kutatómentő vett részt, akik a Katolikus Karitász felkérésére február 8-án utaztak ki a katasztrófa sújtotta területre. A lőrinci polgárőrök kötelességtudatból jelentkeztek a küldetésre. A mentés helyszínén, Kahramanmaras településen a magyar mentőcsapathoz csatlakoztak, de munkájuk során svéd, olasz és más a nemzetközi egységekkel is együtt dolgoztak. A sátorépítés után rögtön felderítésbe kezdtek.
A földrengés okozta romosodás elképzelhetetlenül nagy, mintegy százhúszezer négyzetkilométernyi területre terjedt ki. A törmelék és a por mindent elborított, így egész nap pormaszkban dolgoztak. A munkagépek egyfolytában üzemeltek, de volt olyan épület is, amelynek tizenöt emeletnyi romjait puszta kézzel, egyetlen kalapács segítségével kellett eltávolítani. Az egymásra omlott házak romjai között nagyon nehezen lehetett mozogni. A kutyás keresők és a mentőcsapatok sok esetben rendkívül szűk üregekben végezték a munkát. Emellett kihívást jelentettek a folyamatos utórengések és a hideg időjárás.
A lőrinci csapat a harmadik napon egy túlélőre bukkant a romok között. Több, mint tizenkét órás munkával tették hozzáférhetővé azt a mindössze negyven centis üreget, ahonnan sikerült élve kimenteniük egy tizenhét éves török lányt. Halott öccsének teste védte meg, de annak is köszönheti a túlélést, hogy az ágyban érte a földrengés. A török lakosság folyamatosan a helyszínen tartózkodott, ami olykor megzavarta a felderítést, de a jelenlétük egyúttal erőt is adott, hiszen nagylelkűen kifejezésre juttatták hálájukat és támogatásukat.
A hőssé vált lőrinci önkéntesek elsődleges feladata a túlélők felkutatása volt. Az áldozatos munka során nagyon sokszor tárult eléjük olyan látvány, amit nem könnyű elfelejteni. A testközelből átélt katasztrófa és az ezzel járó stressz feldolgozásában szakembertől is kapnak segítséget, de nagyon sokat jelent, hogy egymással és mások előtt is tudnak beszélni a tapasztalataikról. Az éles helyzetekben pedig a humor segíti át őket a nehézségeken.
A hatnapos küldetésről hazautazók részére az egyesület elnöke igazi fogadóbizottságot szervezett. A polgárőrök mellett a hozzátartozók és a kerület vezetői várták a mentőcsapat tagjait a repülőtéren. A törökországi földrengés áldozatainak felkutatásában végzett munkájukért Magyarország köztársasági elnöke a Sándor Palotában köszöntötte és jutalmazta a hazatérőket, ahol a magyarországi török nagykövet is kifejezte háláját.
A lőrinci polgárőrök a lebilincselő előadást követően megismerkedhettek a Budapesti Fegyház és Börtön tevékenységével. Péter István Tamás bv. őrnagy, parancsnokhelyettes prezentációját követően mindkét objektumban megtekintették a fogvatartási részlegeket, valamint látogatást tettek a Biztonsági Osztályon és a Kisfogház Emlékhelyen is.
A Lőrinc-Kertváros Polgárőr Csoport és Önkéntes Tűzoltó Egyesületről még több információ elérhető el Facebook oldalukon.