A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Budapesti Fegyház és Börtön
Bár magas biztonsági kockázatú fogvatartottak mindig is voltak, különleges kiképzésű, intézményesített bevetési egység egészen az ezredfordulóig nem működött a büntetés-végrehajtásnál. A Budapesti Fegyház és Börtönben 2000-ben hozták létre a Kozma Akciócsoportot a legtapasztaltabb és legrátermettebb biztonsági felügyelők és főfelügyelők bevonásával.
A speciális tudással rendelkező műveleti csoport a kezdetek óta hatékonyan kezeli az előállítások során és a körleteken keletkező problémákat. Elsődleges feladatuk a biztonsági szempontból kiemelt figyelmet érdemlő helyzetek kezelése és az események megelőzése, illetve felszámolása. A szervezeti átalakítás eredményeként a II. Agglomerációs Központban idén januártól önálló osztályként, az agglomerációs parancsnok közvetlen alárendeltségében dolgoznak a fekete ruhások.
A Műveleti Osztály tagjai már a napi szolgálatkezdés előtt a konditeremben dolgoznak. Úgy tartják, „aki sokat izzad békében, keveset vérzik háborúban.”
Nem tagadják, ehhez a munkához kell a harci kedv, de ennél sokkal fontosabb az éberség és a kiváló kommunikáció. A különleges egységnek éppen az a célja, hogy megelőzze a bajt és minél ritkábban kerüljön sor kényszerítő eszköz alkalmazására. Ehhez minden helyzetben magabiztosan kell fellépni, úgy, hogy senkiben ne legyen kétség, a végén mindig az történik, amit a műveletisek akarnak.
Ez a hatékonyság sok felügyelőnek tetszik, ezért mindig van jelentkező a megüresedett helyekre, a felvételi követelmények azonban szigorúak. Nem véletlen, hogy csak önkéntes alapon lehet jelentkezni. A kötelezően előírt szakmai gyakorlaton túl számos elvárást támasztanak a műveleti egységekbe jelentkezőkkel szemben. A kifogástalan egészségügyi, pszichikai és fizikai állapot, illetve a Spárta 300 teljesítése csak alapfeltétel. Hiába a megfelelő testi erő és harckészség, a műveletisek közé megfelelő szakmai tapasztalat nélkül nem lehet bejutni. A kiválasztásnál nagyon fontos szempont, hogy a csapatban mindenkinek a legfelkészültebbnek kell lennie. Csak olyan kerülhet be, akire társai adott esetben az életüket is rábízhatják.
Egyik törzszászlós kollégánk idén májusban csatlakozott a Műveleti Osztályhoz. A tapasztalt főfelügyelő 2011-ben szerelt fel a Gyűjtőbe. Mint elmondta, pályafutása kezdete óta a körleten dolgozott, így 12 év után időszerű volt a váltás. Egy régi műveletis javasolta neki, hogy jelentkezzen a csapatba. A magasabb szintű fizikai, pszichikai és egészségügyi követelményeket a meglévő adottságai birtokában gond nélkül teljesítette. A körlet-főfelügyelőként megszerzett rutinja is hozzásegítette a sikeres felvételihez, hiszen a munkája során mindig határozottan járt el, a kommunikáció elsődlegességét hangsúlyozva. Úgy érzi, fekete ruhásként arra kell a leginkább felkészülni, hogy az éles helyzetekben képesek legyenek az azonnali intézkedésre, folyamatosan fenntartva a fokozott koncentrációt és a többiekre való odafigyelést.
Egy műveletisnek minden lehetséges szituációra felkészültnek kell lennie, ez kiemelt feladata a folyamatos képzéseknek is.