A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Budapesti Fegyház és Börtön
Takács Ferenc bv. őrnagy több, mint harminc éve felelős a Budapesti Fegyház és Börtön élelmezéséért. Az egyik legrégebbi kollégánkkal bv-s pályafutásáról beszélgettünk. Azt is elárulta, miért választotta annak idején a Gyűjtőt, és mi tartja itt több, mint három évtizede.
Kollégánk 1992. december elsején közalkalmazottként szerelt fel a Gyűjtőbe, majd 2003. július 15-én került hivatásos állományba. A konyhavezetői munkalehetőségről egykori főnökétől értesült, aki a kilencvenes években oktatóként és vizsgáztatóként vett részt a fogvatartottaknak szervezett szakácsképzésben. Bár munkakörének elnevezése az évek során többször változott, feladatai mindig is az élelmezéshez kötötték. Jelenlegi beosztásában, megbízott műszaki és ellátási osztályvezető-helyettesként is ő felügyeli a személyi állomány és a fogvatartottak étkeztetését.
Mielőtt a rendvédelmi pályára lépett, Ferenc szakácsként és konyhafőnökként dolgozott, szállodákban, üdülőkben és kisebb-nagyobb éttermekben foglalkoztatták. Mint elmondta, a börtönkonyhán dolgozók feladatai a biztonsági szabályoktól eltekintve nagyon hasonlítanak a civil munkavállalók feladataihoz. „Ugyanazok a közétkeztetési és élelmiszerbiztonsági szabályozók vonatkoznak ránk. A legnagyobb különbség talán a veszélyes eszközök és anyagok kezelésében nyilvánul meg, hiszen a bv. esetében ez egy kiemelt szempont. Az, hogy elítéltekkel dolgozunk, természetesen olyan biztonsági feladatokkal is jár, melyek a civil konyhákon ismeretlenek. Például a létszámellenőrzések végrehajtása félbeszakítja az ételek elkészítését, illetve tálalását, de ezt úgy oldjuk meg, hogy az érdemben ne befolyásolja a munkafolyamatokat.”
A Gyűjtő „B” objektumában 2000 adagos konyha üzemel. Az intézet fogvatartottjai mellett az IMEI-ben elhelyezettek ellátását is innen biztosítják. A személyi állomány étkeztetése az „A” objektumi, 200 fő étkeztetésére alkalmas konyhán valósul meg. „A fogvatartotti konyhán 42 elítélt dolgozik, munkájukat 7 kollégám irányítja. A személyzeti étkezdében 5 fogvatartott munkáltatását felügyeljük. A főzési folyamatok naponta átlagosan 6 órát, míg az ételek tálalása körülbelül 2 órát vesz igénybe. Ezzel párhuzamosan végzik a reggeli és a vacsora összekészítését, ami a tálalással együtt napi 11 órát foglal magában.”
Ferenc napi munkája minden olyan feladatot érint, ami az élelmezéssel kapcsolatos. Ide tartozik az étlapok összeállítása, az utalványozás, a számlaigazolás, az árajánlatkérés és a szerződések előkészítése, a HACCP-vel kapcsolatos feladatok, a munkáltatás, illetve annak ellenőrzése, de ő felel az étkeztetéssel összefüggő kérelmek és panaszok kivizsgálásáért és az ellenőrzésekkel kapcsolatos intézkedésekért is. Idén nyár óta ezzel párhuzamosan megbízták a műszaki és ellátási osztályvezető-helyettesi beosztással is.
A sok feladat jó időbeosztást és állóképességet igényel. „Minden reggel 04:00 órakor kelek. Naponta sportolok, ha az időm és az időjárás engedi, általában biciklivel járok a munkába is. Egy szokványos napon nem jelent nehézséget a sokféle feladat, kellő tapasztalattal és munkabírással rendelkezem ezek megoldásához. A kihívást általában az olyan váratlan körülmények okozzák, amelyekre a legnagyobb körültekintéssel sincs ráhatásom, vagy információm. Viszont pont ezek a megoldandó helyzetek azok, amelyek a napi munkám során motiválnak. Hiszem, hogy a kihívások mindig az ismeretünk és a tudásunk fejlődését eredményezik és erősítik is a jellemünket.”
Mint elmondta, az étlap összeállításánál a kihívást az jelenti, hogy megtalálják a konyha felszereltségét és adottságait magában foglaló optimális együtthatót, figyelembe véve a konyhán dolgozók szakmai tudását is. „Az elkészült ételek ízvilágának ellenőrzése a konyhavezetők feladata, de sok függ attól is, hogy milyen fogvatartotti állománnyal kell a napi főzési feladatokat végrehajtani. A személyi állományi étkezdében a saját kollégánk által elkészített ételeket fogyaszthatjuk, az ottani ízek az ő lelkiismeretes munkáját is visszatükrözik. Az intézetben fogyasztó dolgozóink véleményét mindig szem előtt tartjuk. Szükség esetén a fogvatartotti konyhán, munkáltatóként tudunk adni egy második esélyt a kevésbé népszerű szakácsoknak.”
Az utóbbi időben kevesebb időt tölt a főzőtérben, de mindig szakít időt a fontos ellenőrzésekre. „A kollégák a kiváló és többéves munkakapcsolatunknak köszönhetően már tudják, hogy mik az elvárásaim egy biztonságos és a higiénés előírásokat betartó konyhával kapcsolatban. A kóstolásokat napi szinten a konyhavezetők hajtják végre, de természetesen nekem is vannak ezzel kapcsolatos kötelmeim és feladataim.”
A bv-s étlapról az ördöglángos a konyhafőnök kedvence, de szívesen fogyasztja a rántott és a szaftos ételeket is. „Természetesen nem zárkózom el a korszerű ételkészítési formáktól, de találkoztam már olyan mindennapi ételekkel is, amelyek újragondolása meglepetést okozott a számomra.”
Kollégánk elárulta, hogy otthon is ő főz, legszívesebben a családi összejövetelek esetén ragadja magához a fakanalat. „Nekem nincsen úgymond klasszikusan papírra vetett kedvenc receptem, de szeretek kísérletezni, új alapanyagokat kipróbálni, akár már meglévő receptekhez is felhasználva azokat. A mai konyhaművészet egyes receptek esetében már a molekuláris gasztronómiát, azaz az ételkészítés tudományos alapokra helyezését célozza meg.”
Ferenc annak idején egy biztos és kiszámítható munkahelyet keresett. Azóta sem bánta meg, hogy a rendvédelmi hivatást választotta. Munkáját a közel harmincegy éves szolgálat alatt számos alkalommal elismerték, többek között megkapta a Büntetés-végrehajtási Szolgálatért Emlékplakett Arany és Ezüst Fokozatát is. Hogy mi tartja itt ennyi év után? „A folyamatos kihívások, a kollégákkal való jó kapcsolat és a folyamatos tanulás lehetősége.”