A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Budapesti Fegyház és Börtön
540 elítélt kezdi meg tanulmányait a Budapesti Fegyház és Börtönben a 2023/2024-es tanévben. A fogvatartottak a börtönévek alatt befejezhetik félbeszakadt általános iskolai tanulmányaikat, elvégezhetik a középiskolát, érettségi vizsgát tehetnek és új szakmákat szerezhetnek. Az intézetben a kihelyezett felnőttképzéseket a Pannon Oktatási Központ, valamint a Budapesti Komplex Szakképzési Centrum Mándy Iván Szakképző Iskola és Szakiskola biztosítja.
A Gyűjtő oktatási részlegén működő általános iskolába idén 180 fogvatartott iratkozott be. A gimnáziumi osztályokban 154 elítélt kezdte meg az új tanévet.
Az új szakmák elsajátítása iránt változatlanul nagy az érdeklődés az elítéltek körében, amit a tanulói létszám növekedése is jelez. A 2023/24-es tanévben több, mint 200 fogvatartott kapott lehetőséget arra, hogy bekapcsolódjon az intézetben elérhető szakmaképzések valamelyikébe. A tanfolyamokon asztalosokat, festőket, szárazépítőket, szakácsokat, pincéreket, kereskedelmi értékesítőket, panziós-fogadósokat, bolti előkészítőket, pincér- és szakácssegédeket és vendégtéri szakembereket képeznek.
A Dobbantó Műhelyiskola Program idén 9 fogvatartott részvételével folytatódik tovább. Az oktatási forma a közismereti kompetenciafejlesztés mellett alapfokú végzettséget igazoló tanúsítványt nyújt azoknak az elítélteknek, akinek nem fejezték be az általános iskolai tanulmányaikat. Ennek eredményeként számukra is teljesíthetővé válnak a szakmaképzések alapfokú végzettséghez kötött bemeneti feltételei.
Az iskolapadban töltött idő értékesebbé teheti a börtönéveket. Az elvégzett tanulmányok és az újonnan megszerzett végzettségek elősegíthetik a fogvatartottak szabadulást követő társadalmi és munkaerőpiaci visszailleszkedését.