A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Budapesti Fegyház és Börtön
Magasan túlszárnyalja a cukiság faktort a Budapesti Fegyház és Börtön új szolgálati kutya jelöltje, Sidney. A hat hónapos eb nemrég kezdte el a felkészülést, hamarosan szolgálati kutya válhat belőle. Gazdája, Ilyés Sándor bv. törzsőrmester, a BFB körletfelügyelője mesélt közös történetükről.
- Mesélj, hogyan lett belőled kutyavezető?
- 2017. január 1-én szereltem fel a Gyűjtőbe, mint körletfelügyelő, majd 2019-ben az egyik kutyavezető megkérdezte, hogy van-e kedvem csatlakozni a „Gyűjtő” kutyás csapatához, mert az egyik szolgálati kutya vezető nélkül maradt. Ő volt Scotty, aki az első járőrkutyám lett. Azóta két járőr és egy kábítószer-kereső kutyám van, illetve volt.
- Mi a legszebb abban, hogy kutyával együtt szolgálhatsz?
- Kutyával dolgozni nehezebb, de a legszebb feladat is egyben. Mindig van mellettem egy társ, aki ugyanakkor sok törődést és plusz feladatot is jelent, ám ezeket minden kutyavezető örömmel látja el.
Jelenleg két vizsgázott szolgálati kutyám van, az egyik járőr, a másik kábítószer kereső. Számomra fontos, hogy a lehető legtöbb szolgálati feladatot kutyával lássam el.
- Hogyan jutott el Sydney hozzád?
- Sydneyt és az anyukáját egy Facebook posztban találtuk meg először, amelyet a Tetovált Állatvédők töltöttek fel. Az anyukájával együtt hozták el egy szaporítótól, ahol nagyon rossz körülmények között éltek. Megkértem Katyi Laurát, aki szintén a Budapesti Fegyház és Börtön kutyavezetője, hogy írjon rájuk, elérhető-e a kutyus. Pár nappal később hívott, hogy szeretnének velem beszélni az állatvédők. Telefonban elmondták, hogy a kölyökkutyát a fajta jellegéből adódóan mindenképpen munkakutyának ajánlják. Ezután megkérdezték, hogy mikor tudom elhozni őt. Igazából nem számítottam rá, hogy nekem adják oda, ugyanis tisztában voltam vele, hogy egy ilyen ígéretes kölyökkutyáért sokan fognak jelentkezni.
- Mióta van nálad Sydney? Te adtad neki a nevet?
- Július 30-án mentem el érte, akkor volt két hónapos. Az állatvédők a Lenka nevet adták neki. Amikor elhoztam tőlük, nem nagyon hallgatott semmire. Este, amikor próbáltam magamhoz hívni akkor néha egy kicsit sziszegtem neki, amire figyelt és oda jött. Ezután kezdtük párommal a „S” betűvel kezdődő neveket mondogatni neki, hogy melyikre reagál a legjobban. A Sydney nyert.
- Hogy halad a közös munka?
- Sydney jelenleg még velünk él otthon, a nyugdíjas kutyámmal, Scotty-val már nagyon jó a kapcsolatuk, sokat játszanak és Sydney utánzással könnyen megtanulja, amit az öreg tud. Minden nap elkísér munkába, majd este jön velem haza.
Aki ismeri a fajtát, az tudja, hogy az ilyen kutyát nem lehet lefárasztani, mindig kell neki feladat, mert ha nem kap, akkor talál magának. Sydney nyitott, bátor, ügyes, tanulékony, kitartó, de egyben önfejű is, egyszóval igazi Malinois.
- Hogyan néz ki egy kölyökkutya nevelése, tanítása addig, amíg szolgálati kutya válik belőle?
- Nem kell nagy dolgokra gondolni, az életkorának megfelelő feladatokat kell adni neki. Figyelni kell arra, hogy ne terheljük túl. Sidney életkorának megfelelően fejlődik, ismeretlen helyzetben is magabiztos, az új feladatokat gyorsan tanulja és hajtja végre.
- Honnan derül ki, hogy megfelelő-e járőrkutyának?
- Egy többlépcsős folyamat eredményeként. Az egészségügyi szűrés kötelező, ha azon megfelelt, akkor a bevételezési eljárás következik, melyet a vezetőjével közös járőr kutyavezetői tanfolyam követ. A sikeres vizsga után kezdheti meg szolgálatát. Egy jó járőrkutya bátor, magabiztos, jó idegrendszerrel rendelkezik. Egy leendő járőrkutyának járőr kutyavezetői tanfolyamon kell részt vennie vezetőjével, mely vizsgával zárul. A sikeres vizsgát követően léphet vezetőjével szolgálatba. Emellett elengedhetetlen a folyamatos szinten tartó képzés.
- Miben más Sydney, mint a többiek?
- Talán a kitartása, amiben a legkülönlegesebb, mindent addig próbál, amíg eléri a célját. Ez adódhat persze a fajtájára jellemző makacsságból is, én mégis inkább kitartásnak nevezném.