A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Budapesti Fegyház és Börtön
A házasság hete egy nemzetközi mozgalom, melyet 2008 óta ünnepelünk meg Magyarországon. A házasság hetén különböző programokkal – előadásokkal, kerekasztal-beszélgetésekkel, istentiszteletekkel, interaktív eseményekkel – segítik a házaspárokat és a házasságra készülőket.
A házasság hete idén a 2025. február 9-16. közötti időszakra esik, melynek ez évi mottója „Beszélgessetek a házasságotokért”. Az elköteleződés ünnepe egy nagyszerű lehetőség arra, hogy a társadalom pozitívan tekintsen a házasság intézményére és a családokra, valamint, hogy a közösség figyelme a tartós kapcsolatok fontosságára irányuljon. A házasság hete kiváló alkalom arra, hogy a házaspárok megünnepeljék kapcsolatukat, és megerősítsék elköteleződésüket egymás iránt.
A házasság az összetartásról, a közös célokról és a kölcsönös támogatásról szól. De mi történik akkor, ha a mindennapok kihívásai nemcsak otthon, hanem a munkahelyen is jelen vannak? A mai történetünk főszereplői Nagy Tünde bv. törzsőrmester és Nagy Péter c. bv. főtörzszászlós, egy házaspár, akik nemcsak a magánéletben, hanem a hivatásukban is társak, hiszen mindketten a Budapesti Fegyház és Börtönben teljesítenek szolgálatot.
Tünde és Péter 2006 nyarán találkoztak először egy közös baráti kör által és szinte az első szempillantásra kölcsönösen érezték, hogy ez más, mint amit addig tapasztaltak. Több meghitt és emlékezetes randevú után kapcsolatuk egyre mélyebb lett. A közösen megélt pillanatok, az őszinte beszélgetések és az egymás iránt érzett szerelem megerősítette bennük, hogy összetartoznak, majd ezt követően 2008. október 4-én szűk családi körben mondták ki a boldogító igent.
Péter 2004-ben szerelt fel a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Bv. Intézetbe, majd a Tiszalöki- és a Fővárosi Bv. Intézetekben töltött szolgálatot követően a Budapesti Fegyház és Börtön mb. műszaki csoportvezetői beosztásánál állapodott meg. Tünde az évek alatt a büntetés-végrehajtás felé egyre nagyobb érdeklődéssel fordult. Péter példáját követve 2014-ben felszerelt a Tiszalöki Országos Bv. Intézetbe, majd a Fővárosi Bv. Intézetben teljesített szolgálatot és jelenleg a Budapesti Fegyház és Börtön Agglomerációs Osztályának mb. főelőadói beosztásában állja meg a helyét.
A házaspár szerint a boldog házasság titka az, hogy mindenben egyenlő partnerként tudnak egymásra tekinteni. Péter mindig aktívan kiveszi a részét a mindennapokban, legyen szó a gyerekek körüli teendőkről vagy a háztartásról. Nagyon fontos egymás támogatása, a kompromisszumkészség és a kölcsönös tolerancia. Azt mondják a házasság olyan, mint egy háromlábú szék: minden lábnak stabilnak kell lennie ahhoz, hogy a kapcsolat egyensúlyban maradjon. Az egyik láb a szeretet, a másik a tisztelet, a harmadik pedig a bizalom. Ahhoz, hogy mindhárom erős maradjon, dolgozni kell nap, mint nap rajta, hiszen a házasság sikeréhez nemcsak érzések, hanem folyamatos odafigyelés és elkötelezettség is szükséges. Egy házasságba folyamatosan munkát kell fektetni és mindig időt kell szánni egymásra. Nagyon fontos, hogy ne csak a szülői, illetve munkahelyi szerepek töltsék ki az életet. Tünde és Péter időnként beiktat egy-egy napot, amit kizárólag kettesben töltenek el. A „randik” általában egy rövid kirándulás, mozi vagy egy éttermi vacsora alkalmával telnek el, melyek lényege, hogy kizárólag egymásra figyeljenek és feltöltődve térjenek vissza a mindennapi teendőkhöz. A házassági évfordulókat is rend szerint kettesben ünneplik. Ilyenkor igyekeznek egy pillanatra megállni és megköszönni egymásnak az együtt töltött éveket.
A magánéletünk és a hivatásunk összeegyeztetése nem könnyű feladat, de a megfelelő kommunikációval és a közös prioritások meghatározásával lehetséges. A páros mindennapjait sokszínűvé és mozgalmassá teszik a gyerekek. A 15 és a 13 éves kamasz lányaikkal már megtapasztalták a tinédzserkor kihívásait, miközben a 7 éves kisfiuk élvezi az első osztályosok csintalan életét, és felfedezi az iskola izgalmas világát. Nem mindig minden tökéletes, vannak hullámvölgyek, de ez természetes, és éppen ezek teszik igazán széppé és értékessé a kapcsolatot. Három gyermek mellett a jó időbeosztás is elengedhetetlen. Fontos, hogy amikor a család együtt van, akkor valóban tartalmas időt töltsenek egymással, gyakran járnak kirándulni, vagy sétálni, illetve rendszeresen szerveznek családi programokat, közösen főznek, vagy kártyáznak. Az is sokat segít, hogy támogatják egymást hivatásukban, így könnyebb megérteni, ha a másiknak éppen rossz napja van, és szüksége van egy kis extra támogatásra vagy akár egyedüllétre is.
Tünde és Péter története igazolja, hogy a házasság intézménye nem csupán egy „papír”, hanem egy elkötelezett szövetség, egy biztos menedék, melyben mindketten önmaguk lehetnek, melyben családjukkal együtt építhetik közös jövőjüket.