A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Fővárosi Büntetés-végrehajtási Intézet
Az Országos Bírósági Hivatal (OBH) 2018. évi egyik kiemelt stratégiai célkitűzése volt, hogy a bíróságokhoz való könnyebb hozzáférés érdekében szükséges távtárgyalások feltételeinek megteremtése megtörténjen. A Fővárosi Büntetés-végrehajtási Intézetben 2018. évben 229 távtárgyalás volt.
A kialakított videokonferencia végpont eszközök kialakításának köszönhetően az intézetben a tavalyi évben 199 büntetés-végrehajtási ügyben, valamint 30 büntetőügyben került sor távmeghallgatásra. A Fővárosi Büntetés-végrehajtási Intézet átlagosan 26 főt állít elő naponta bírósági tárgyalásokra – büntetőügyben vagy polgári peres eljárás céljából –, ügyészségre. Minden fogvatartottakat érintő intézeten kívüli mozgatás magában rejt biztonsági kockázatot, valamint költségekkel jár. A távmeghallgatás infrastrukturális feltételeinek megteremtése a büntetés-végrehajtási szervezetben egy kiemelkedő újításnak számít.
Dr. Batki Nikolett bv. százados, jogtanácsos február 27-én részt vett az első, polgári peres eljárásban alkalmazott távmeghallgatáson. Az eljárásban érintett fogvatartott jelenleg a Szegedi Fegyház és Börtönben van elhelyezve. A zártcélú távközlő hálózati rendszernek köszönhetően a fogvatartottat nem kellett a tárgyalás miatt Budapestre szállítani.
A jogtanácsos elmondta, hogy a tavalyi évben 152 polgári peres eljárásban képviselte az intézetet. Ezen eljárások során a két tárgyalás közötti időintervallum jóval több, mint a büntetőeljárások során. Másodfokú eljárásban kötelező az ügyvédi képviselet, így ezekben az esetekben fogvatartott megjelenése nem szükséges. A polgári peres eljárásokban a távmeghallgatási rendszer kihasználása még gyerekcipőben jár, de 2019-ben több kitűzött polgári peres távtárgyalás várható.