A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Fővárosi Büntetés-végrehajtási Intézet
Közös képzésen vettek részt a Fővárosi Büntetés-végrehajtási Intézet és a Magyar Honvédség Katonai Rendészeti Ezredének kutyavezető kollégái.
Az oktatásnak helyt adó III. objektum kutyatelephelyén bemelegítésként először egy csoportos harci játékkal kezdtek a résztvevők, ahol többek között olyan gyakorlatokat hajtottak végre, amelyekben gyakorolhatták a szájkosár alkalmazását, és az engedelmes feladatokat.
A kezdő „ismerkedő” feladatok után a következőkre az épületben került sor, ahol a cél egy dühöngő fogvatartott megfékezése volt. Az eset kihívását az adta meg, hogy a fogvatartottat eljátszó kollégát csak egy szűk lépcsőn keresztül lehetett megközelíteni, amely ráadásul tele volt mobil akadályokkal. Ezek a szituációs gyakorlatok kiváló megpróbáltatásnak bizonyultak a szolgálati kutyák és vezetőik számára egyaránt, ugyanis nem csak az őrjöngő személlyel kellett megküzdeniük a résztvevőknek, hanem az akadályokkal és a magassággal is.
A nap harmadik állomása a rabszállító autó volt, ahol szintén egy fogvatartott ártalmatlanítása volt a cél. A helyszín különlegességét adta, hogy a 4 fő fogvatartott szállítására alkalmas gépjármű adottságai rendkívül nehéz terepnek bizonyulnak a hétköznapok során, hiszen nincs elég hely az intézkedéshez, így a kutyának és vezetőjének előbb ki kell emelni az intézkedés alá vont személyt, és csak utána nyílik lehetőség annak szabályos ártalmatlanítására. Az említett nehézségek miatt kifejezetten érdemes kiemelt hangsúlyt fektetni az oktatások során erre a területre is.
A gyakorlatok levezetéseképpen a képzésen résztvevők egy rövid bejárást tettek a fogvatartotti épületekben, ahol amellett, hogy a kutyák egyfajta szocializációs tréningen mentek keresztül; lehetőségük nyílt arra is, hogy megismerkedjenek a változó padlókon való, valamint az ajtók és rácsok közötti mozgással; illetve, hogy gyakorolják a fogvatartottak biztonságos irányítását, a szembe jövő személyek elhaladását a szolgálati kutyák mellett.
A résztvevők elmondása alapján a tréning minden perce hasznosnak bizonyult mindkét fél részére, hiszen alkalom nyílt a képzési metodikák összehasonlítására, a különbségek átbeszélésére. A Magyar Honvédség Katonai Rendészeti Ezred Kutyás Kutató Rajának munkatársai számára a börtön terepe teljesen ismeretlen, ezért örömmel fogadták el az Intézet meghívását. A tapasztalatok cseréje és a kötetlen beszélgetés tovább mélyítette a két szerv közötti, régóta fennálló, szinte baráti kapcsolatot, amelynek köszönhetően a jövőben is várhatóak újabb közös képzések.