A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Igazságügyi Megfigyelő és Elmegyógyító Intézet
„Aki előtt a kaput becsukják” – Diagnosztikus és terápiás dilemmák a kényszergyógykezeléssel összefüggésben címmel 2018. november 13-án került megrendezésre az Igazságügyi Megfigyelő és Elmegyógyító Intézet második konferenciája.
„Aki előtt a kaput becsukják” – Diagnosztikus és terápiás dilemmák a kényszergyógykezeléssel összefüggésben címmel 2018. november 13-án került megrendezésre az Igazságügyi Megfigyelő és Elmegyógyító Intézet második konferenciája.
A rendezvény célja idén is a szakmai párbeszéd kezdeményezése volt azokkal a szervezetekkel és szakemberekkel, akik egészségügyi, közösségi vagy szociális ellátás területén aktív szerepet vállalnak a betegek kényszergyógykezelést követő életének segítésében.
A konferenciát – melynek helyszínét a Budapesti Fegyház és Börtön biztosította – az IMEI főigazgató főorvosa, Dr. Hamula János bv. főtanácsos nyitotta meg, aki a hagyományteremtő szándékkal életre hívott rendezvény céljáról és a kényszergyógykezelés aktuális dilemmáiról beszélt.
A délelőtti program során a meghívott előadók, sorrendben dr. Blazsek Péter pszichiáter, Lukács-Miszler Katalin klinikai szakpszichológus (IMEI), dr. Juhász Krisztina igazságügyi elmeorvos szakértő, dr. Szolnoki János bv. bíró, dr. Petke Zsolt addiktológus, pszichiáter és Prof. Dr. Hárdi István pszichiáter az igazságügyi pszichiátriát és a különböző terápiás megközelítéseket érintő legfontosabb kérdésekről tartottak előadásokat - úgy mint a pszichiátriai kockázatelemzés, az igazságügyi elmeorvos-szakértés és a bírói felülvizsgálat, az addiktológia és a képi kifejezés-pszichológia.Az ebédszünetet követően a kényszergyógykezelés egy-egy aspektusát érintő témákban választhattak három párhuzamosan futó program közül a résztvevők. Takács Marianna művészetterapeuta, pszichológus a non-verbális terápiákról, Füstös Kiberov terápiás szakember pedig a hazai addiktológiai ellátás lehetőségeiről és korlátairól vezetett workshopot.
Az Uzonyi Adél Klinikai Pszichológiai osztályvezető által moderált kerekasztal-beszélgetés vendégei dr. Juhász Krisztina, dr. Szolnoki János, dr. Blazsek Péter és dr. Hamula János voltak. A szakemberek a kényszergyógykezelés megszüntetésének különböző - kezelőorvosi, szakértői, bírói - szempontjait ütköztették. Szóba került a pszichiátriai betegotthonok igen korlátozott férőhely száma, mely a kényszergyógykezelés megszüntetését is gyakran érinti. Dr. Hamula János ismertette, hogy az igazságügyi és szociális tárcával folyó egyeztetések során milyen elképzelések körvonalazódnak a kényszergyógykezelt betegek tartós pszichiátriai ellátása tekintetében. Dr. Szolnoki János bíró kiemelte, hogy a kényszergyógykezelt betegek azonos jogi minősítésű bűncselekmény esetén gyakran lényegesen hosszabb időt töltenek bv. intézetben, mint a beszámítható elkövetők. Sőt, bizonyos bűncselekmények esetében a bírók gyakran a beszámítható elkövetők esetében felfüggesztett büntetést szabnak ki, míg beszámíthatatlanság esetén szabadságvesztés a következmény.
A konferenciát fakultatív intézménylátogatás zárta.