A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Igazságügyi Megfigyelő és Elmegyógyító Intézet
Bácskainé Ekker Zsuzsanna bv. törzsőrmester már 9 éve oszlopos tagja az Igazságügyi Megfigyelő és Elmegyógyító Intézet csapatának, de kevesen tudják róla, hogy szenvedélye a sport, szereti mindenben megmérettetni magát, ez látszik is abból, hogy a büntetés-végrehajtás kötelékében szervezett sporteseményeken aktívan részt vesz és szép eredményeket ér el. Legnagyobb szenvedélye, hobbija az evezésben teljesedik ki, amelyet aktívan, versenyszerűen űz és kevés akadály áll előtte ebben a sportágban.
Nemrégiben részt vett Szegeden, a Magyar Evezős Országos Bajnokságon, ahol négy első helyet is magáénak tudhatott. Mivel az országban most az Olimpia végett minden a sportról szól jelenleg, ezért megragadtam az alkalmat, hogy bemutathassuk Őt és sportteljesítményeit egy interjú keretében.
Kedves Zsuzsi, hogyan kerültél az IMEI-be? Mivel foglalkozol itt nálunk? Mit csinálsz a szabadidődben, mesélj egy kicsit magadról.
20 év kereskedelem után irodai munkát kerestem. A férjem, az Országos Parancsnokságon dolgozott, a javaslatára adtam be az önéletrajzomat, így kerültem a büntetés-végrehajtáshoz. 9 éve dolgozom az IMEI-ben a Műszaki és Ellátási Osztályon. Két gyermekem van, akik már felnőttek. Hobbim leginkább a sportolás, kedvenceim a vízi sportok, strandröplabda, tenisz, asztalitenisz, kerékpár, síelés. Szeretem a finom ételeket, ez is motivál, hogy mozogjak. Szeretek versenyezni is, ahhoz viszont úgy jó odaállni, ha felkészült az ember.
Az általad legjobban űzött sporttevékenységről mesélj nekem, hogy honnan jött, mióta csinálod?
Középiskola elején jöttek toborozni az edzők az MTK-ból, magas lányokat kerestek evezősnek. Jelentkeztem, ott ragadtam. Érdekességként még azt is el szeretném mondani, hogy az első edzőm Takáts János volt, aki a Karthago együttes énekesének édesapja volt. Büszkén mesélt fia kezdeti sikereiről, de mindig hozzátette sajnálatát, hogy nem lett sportoló.
Miért tartod hasznos sportnak, mik az előnyei és mik a hátrányai?
Az evezés a világ legjobb sportja. Minden porcikádat megmozgatja, javítja az állóképességet, kitartást ad, mégsem monoton. Nem utolsó sorban csökkenti a stresszt. Csodálatos környezetben, friss levegőn űzheted, csapatban és egyénileg is. Kiváló csapatépítő. Szabályok betartására is kötelez, ezzel elkerülheted a sérüléseket. Életed végéig űzheted, mert masters korosztályban is rendeznek korcsoportos versenyeket. Fiatalon tart. Ebben az évben az Evezős Országos Bajnokságon a legidősebb versenyző a 89 éves Hajós Hollanda Éva (festőművész), akiről több cikk is található az interneten. A masters Európa- és Világbajnokságokon 4-5 ezer induló szokott lenni. Hátránya nincs, legfeljebb az, hogy nem elég egy medence hozzá. Sokan összekeverik a Kajak – kenu sportággal, ami itthon eredményesebb. Az evezés inkább külföldön népszerű elit sportág. Iskolák, egyetemek testnevelés óráiban is szerepel.
Mikor határoztad el, hogy versenyeken is indulsz és mikor volt az első versenyed, milyen élményekkel töltött el?
Ősszel kezdtem evezni, tavasszal már csapatban benevezett az edzőm. Nem lettünk utolsók, ennek így elsőre örültünk. Legjobb edzés a verseny!
Hogyan készülsz fel? A mostani bajnokságra hogyan készültél?
Általában egész évben folyamatosan kell edzeni az alap állóképesség megtartásához, hiszen egy hét alatt csodát nem lehet csinálni. Technikailag viszont érdemes az adott versenyszámra gyakorolni. Most a nagyobb csapatokban egyáltalán nem gyakoroltunk, csak a rajthoz felevezés alatt.
Összesen hány versenyen vettél részt és melyik díjadra vagy a legbüszkébb?
Huhh, hát nem számoltam össze, 15 éves koromtól kezdve, nagyon sok versenyen vettem részt. Legbüszkébb a nem várt eredményekre vagyok, amikor az edzőm még dobogóra sem mert gondolni. Volt ilyen nemzetközi versenyeken is, például amikor az edzőm meglátva a rajtlistát csupa neves csapattal, nem talált a listán olyat, akit szerinte megelőzhetünk, azzal indított a vízre, hogy „próbáljatok nem utolsók, lenni”… végül megnyertük.
Legelső versenyedről mesélj nekem, amin a bv. kötelékében vettél részt, és melyik bv-s verseny nyereményedre vagy a legbüszkébb?
Szerintem az első az terepfutóverseny volt Márianosztrán, 9. lettem. Örömmel tölt el, hogy részt vehettem a BM-es meghívásos Mix Strandröplabda bajnokságon, többször is benne lehettem a nyerő csapatban. Egyéniben talán a legbüszkébb a tavalyi terepfutóversenyen elért második helyre vagyok, mert nem erősségem a futás és térdműtét miatt, nem is tudtam rá igazán felkészülni.
Mik a jövőbeni terveid a sportokkal kapcsolatban, szeretnél még valami újdonságot kipróbálni, vagy a már meglévőt szeretnéd még magasabb szintre emelni?
Bármilyen fárasztó, nem szeretném abbahagyni, sőt szeretném a sportolgatást a sportolás irányába fejleszteni. Téli alapozásként legjobb az evezős ergométer, ami a rendvédelemben egyre népszerűbb, az állomány fizikai felmérőjében is egy lehetőség. Szívesen kipróbálok egyéb sportágakat is. Tulajdonképpen mostani eredményeim is leginkább a versenyzői múltamból egy kis maradvány.
A Magyar Evezős Országos Bajnokság hol és mikor került megrendezésre? Mikor döntötted el, hogy indulsz? Volt ennek elő versenye is?
Szegedi Olimpiai Központ Maty-éri evezőspályán került megrendezésre július közepén. Előtte három héttel lehet nevezni, de egész évben készülni kell rá. Az 1000 méteres távot edzés nélkül csak a mezőny után "csónakázva" lehet lehúzni. Szeretek versenyezni. Voltak tavasszal is versenyek, általában Csepelen a Gubacsi hídnál, kevesebb versenyszámmal ugyan, de ott azért nagyjából lehet látni, hogy idén ki milyen formában van, mennyit tudott edzeni télen.
Egyéniben vagy párosban indultál?
Egy párban (szkiff) és két párban (dubló) szoktam a legtöbbet edzeni, így ezekben gondoltam indulni, viszont szerveződtek még csapatok ahová hívtak, így 6 számban indultam összesen a 4 nap alatt (női négy pár, mix négy pár, női nyolcas, mix nyolcas).
Mire gondoltál a startnál és milyen élmény volt a pálya?
A start előtt mindig izgulok azért, hogy jobbak legyünk az ellenfélnél. A start nem olyan könnyű, egyszerre kell figyelni több mindenre, például, hogy egyenesen maradjon a hajó a nagy szélben, egy vonalban legyek az ellenfelekkel, és a legmegfelelőbb pillanatban indítsam a hajót, ha én vagyok a vezérevezős (ilyen is volt női dublóban és női négy párban) vagy figyeljem a vezérevezőst, mert azt vele együtt kell indítani. Ezen a bajnokságon mindegyik csapatomról elmondhatom, hogy jó érzésű pályákat húztunk, főleg, amikor női nyolcasban a nálunk erősebb Fradi nyolcast legyőzve tudtunk nyerni. Ezek adnak erőt és önbizalmat. Minden pálya akkor adja a legjobb élményt, amikor az éles versenyszituációból jobban jövünk ki, mint a másik. Eközben mindig a saját csapatunkra figyelünk, mert "egységben az erő".
Milyen eredményeket értél el a bajnokságon?
Négy első, egy második és egy negyedik helyet sikerült megszereznem.
Milyen érzés volt, amikor megtudtad az eredményeid?
A nevezés lezárásakor már kalkuláltam egy várható eredményt, ez 3 első 2 második és egy harmadik volt. Sajnálom, hogy pont az egy pár nem sikerült jól, tudom, hogy ennél többre vagyok képes, de a többi kárpótolt érte.
Korábban említetted, hogy a gyermekeid, de mára már csak a fiad sportol és elég szép eredményeket ér el, mesélj nekünk egy kicsit róla, ő is indult a mostani versenyen?
Igen, a férjemmel, Bácskai Zoltánnal is az evezősöknél ismerkedtünk meg, így nem távolodtunk el hosszabb időre ettől a sportágtól. A gyerekek is evezni kezdtek, mindketten a Magyar Evezősszövetség színeiben képviselték hazánkat. Lányom, Dominika is büszkélkedhet Európa bajnoki érmekkel, világbajnoki negyedik hellyel, de ő már abbahagyta ezt a sportot. Lehet, hogy egyszer még lesz kedve hobbi szinten visszatérni, mint sokan teszik ezt.
Fiam, Máté még idén a magyar válogatott tagja, Ifi VB bronzérmes, U23 Európa bajnok és felnőtt világkupákon is szép eredményeket ért el. Tavalyi évben államvizsgázott és még hozott az ELTE-nek az Egyetemi Európa bajnokságról egy bronzérmet. Azóta megnősült, elkezdett dolgozni, kevesebb ideje jut edzésre, így főleg nagy öröm, hogy az idei szegedi Országos Bajnokságon sikerült nyernie férfi felnőtt egy párban.
Milyen érzés versenyzőként és anyaként részt venni egy ilyen eseményen?
Én a sportot inkább űzni szeretem, mint nézni, de amikor ismerős versenyez, az kimondottan érdekel. Szerencsére most úgy voltak a versenyszámok kiírva, hogy amikor épp nem versenyeztem akkor biciklivel végig tudtam kísérni és szurkolni a fiamnak a versenyeit, aki két párban és négy párban már többszörös magyar bajnok, de egypárban most sikerült elnyernie ezt a címet. Büszkeséggel tölt el. Örülök, hogy nyert és örülök az örömének.
Mi a következő verseny, amin indulni fogsz?
Most nincs közeli tervben evezős verseny, de ha szeptemberben megrendezik a rendvédelmi sárkányhajó versenyt, azon szeretnék a csapatban lenni.
Mit üzensz azoknak, akik most szeretnének belevágni egy új sportágba, van-e valami tanácsod?
Sosincs késő elkezdeni sportolni, az általános fittség egészségesen tart, gyógyszerek helyett is kimondottan hasznos. Akinek van már sportalapja, annak érdekesség és változatosság új mozgásfajtát elsajátítani.
A német Oliver Zeidler 21 éves koráig úszó volt, aztán evezős lett. Következő évben, 22 évesen már a világkupán bronzérmet szerzett. Most ő az esélyes az olimpiai aranyéremre. Persze nem kell mindenkinek versenyezni, mindenkit más motivál, de mozogni kimondottan ajánlott. Aki kipróbálta már az evezős ergométert (vagy csak érdekli az evezés), annak javaslom, keressen egy közelében lévő evezős egyesületet és próbálja meg ezt a mozgást hajóban is alkalmazni.
Nagy élmény lesz!