A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Kalocsai Fegyház és Börtön
Tavaly októberben füstmentes részleget adtak át a Kalocsai Fegyház és Börtönben, ahová akkor 39 fogvatartottat helyeztek be, amelynek feltöltöttsége folyamatosan bővül: jelenleg 42 fogvatartott tölti szabadságvesztés-büntetését ezen a helyen.
A Belügyminisztérium és a Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács támogatásával a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága Fogvatartási Ügyek Szolgálata „Művészetterápiás módszerek és eszközök alkalmazása, az egészségtudatosság kialakítása és fejlesztése, valamint a resztoratív mediáció bevezetése a büntetés-végrehajtásban” című projektet valósít meg a büntetés-végrehajtási intézetekben, amelynek egyik eleme az „Élj füstmentesen!” elnevezésű program.
A projektelem megvalósításának célja az egészségnevelés és hogy a káros szenvedélyről való leszokás miatt a korábban a dohánytermékekre költött összeget a fogvatartottak hasznos célra – családjuk támogatására, jótékony célú felajánlásra, saját maguk fenntartására – fordítsák.
A program hosszú távú célkitűzése, hogy az abban résztvevő fogvatartottak tanuljanak meg uralkodni önmagukon, amely más területeken is pozitív változásokat hozhat az életükben.
Az intézetben jelenleg tizenegy fogvatartott vállalta a dohányzásról való leszokást támogató tréning elvégzését, és hat fő jelezte részvételi szándékát, bevonásuk folyamatban van.
Az intézet pszichológusa – két csoportban - heti rendszerességgel tart foglalkozásokat a résztvevőknek, ahol többek között kiértékelik a kiosztott dohányzási naplókat, megismerkednek a dohányzást kiváltó ingerek leküzdéséhez szükséges relaxációs gyakorlattal, fejlesztik az eddig megtanult önkontroll stratégiákat, valamint foglalkoznak a táplálkozás és testmozgás fontosságával is.
A foglalkozást vezető pszichológus elmondta, hogy a fogvatartottak motiváltan és aktívan vesznek részt a foglalkozásokon, támogató közösséget alkotnak. A foglalkozások oldott hangulatban telnek, azonban a kiosztott házi feladatok elvégzésében az aktivitásuk még fejlesztésre szorul.
A fogvatartottak motiválására, a tréning népszerűsítésére az intézet a későbbiekben is kiemelt figyelmet fordít.