A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Kalocsai Fegyház és Börtön
A Kalocsai Fegyház és Börtönben a munkáltatás és oktatás mellett a reintegrációs tisztek különböző szabadidős foglalkozásokat biztosítanak a fogvatartottaknak. Egyik ilyen a kreatív program, amely egész nyáron hasznos időtöltést jelent.
A börtönökben végzett reintegrációs munka nem csak a büntetés-végrehajtásnak, hanem az egész társadalomnak fontos, mivel mindannyiunk közös érdeke, hogy a börtönben töltött idő után a fogvatartottak képesek legyenek a közösségben és a közösségért élni. Az értékteremtés lehetősége elősegíti az önbecsülés és a felelősségérzet növekedését, személyiségfejlesztő hatását. Alkotás közben a fogvatartottak kizökkennek a mindennapokból, elfelejthetik sérelmeiket.
- alkotás: Kézitáska és neszesszer virágokkal
A táska és neszesszer a személyi állomány részére rendszeresített dzseki belső bélésének hulladék anyagából készült, amelyet különböző színű virágok díszítenek. A kalocsai hímzés motívumai az alkotáson is visszaköszönnek.
- alkotás: A Büntetés-végrehajtás jelképe: oroszlán figura
Az aranyszínű álló oroszlán figura szimbolizálja a Büntetés-végrehajtási Szervezetet. A figura teste fogvatartotti zsávolymintás ingből készült. A hasán lévő felirat és kis hímzés megjelenítése a Kalocsai Fegyház és Börtönre és a kalocsai hímzésre utal.
- alkotás: Kalocsai hímzés- szív alakú dísztárgy
A kalocsai hímzéssel díszített szív alakú dísztárgyakat a Kalocsai Fegyház és Börtön hímző szakkörének tagjai készítik több méretben. A kalocsai hímzés kevert öltési módokat tartalmazó szabad rajzos hímzés, ami virágmotívumokat, bizonyos terméseket és különböző levélfajtákat tartalmaz. A hímzők a XIX. században kevés színt használtak: a fehéret, a feketét majd a pirosat és kéket, napjainkban 27 féle színben pompáznak a kalocsai kézimunkák. színt alkalmaznak. A kalocsai hímzés jellegzetessége az öltésirány és a színek árnyalata. A virágábrázolások között a rózsa uralkodik, térkitöltésül a nefelejcset, a liliomot, a tulipánt, a búzakalászt , ibolyát, búzavirágot, a piros fűszerpaprikát és egyéb terméseket használnak.
- alkotás: Elszakítva című festmény (tempera)
A képen megjelenik a kirekesztettség a szégyen érzése. A kép bal oldala a börtönlétet, a jobb oldala a szabadságot szimbolizálja. A kalocsai hímzés motívuma a helyszínre utal. A kép sötét oldalán a női arc álarcot visel, kifejezve azt, hogy itt nem lehet önmaga. A belső szomorúság marad, könnyekkel. Erősnek kell mutatni magát, mert aki érzékeny az gyenge, hiszen aki gyenge az sebezhető. A láthatatlan hegek ott vannak, a lélek könnyei észrevétlenül potyognak. A szégyen, a szomorúság, a megalázottság érzése vastag maszkot rétegez az arcra. Az alkotás világos felén a szabadság szimbóluma jelenik meg. Amikor kinyílnak a kapuk, és kivilágosodik a környezet a szégyen foltjai még ott maradnak. Az álarc lehull, a könnyek kipottyannak és végre őszintén kisírhatja magát a lélek, de ezek már a szeretet és hála könnyei.