A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Kalocsai Fegyház és Börtön
Az ötvenes évek koncepciós pereinek áldozatairól készítenek filmet a Makói József Attila Városi Könyvtár és Múzeum munkatársai. Felkeresték azokat a helyeket, ahol két makói áldozat a büntetését töltötte a diktatúra évei alatt. November elején a Kalocsai Fegyház és Börtönben vették fel filmjük képeit.
Szikszai Zsuzsanna igazgató elmondta, hogy alkotásuk az Istók testvérekről szól: a zongoraművész Margitról és a gyógyszerész Irénkéről, akiket 1950-ben koholt vádak alapján letartóztattak és börtönbe hurcoltak. Margitot a zongora mellől, Irént a gyógyszertárából vitték el.
1949. július 28-a a gyógyszerészek fekete napja, mert az országban államosítják az összes magántulajdonú gyógyszertárat és tulajdonosaikat börtönbe zárják. Az Istók lányokat másodfokon két év hat hónapra ítélte másodfokon a bíróság és hat hónapra kitiltják őket a szülővárosukból, Makóról. Koholt vádakkal és mindenféle valótlanságokkal gyanúsították meg őket és ők mindent bevallottak. A jogerős ítélet után a testvérek Balassagyarmaton, Kalocsán és Állampusztán töltik sanyarú börtönéveiket. A több nyelven beszélő zongoraművész Margit, naplójában így ír azokról a napokról:
„felszabadító orosz hadsereg bevonulásakor helyemen maradtam, 1945-ben simán igazoltak. Tagja voltam a pedagógus szakszervezetnek. Soha semmiféle politikai pártnak tagja nem voltam. A húgomnak, Istók Irén gyógyszerésznek Makón gyógyszertára volt. A gyógyszertárak államosításával kapcsolatban a szegedi állami ügyészség vádat emelt ellenem, akinek a gyógyszertárhoz semmi néven nevezendő köze nem volt, és a szegedi Megyei Bíróság elítélt engem, mert a gyógyszerész húgom a gyógyszertárban el nem helyezhető gyógyszereket a lakásukon raktározta. 1949. július 28-án az államosítás céljából megjelent bizottságnak nyomban a fentieket be nem jelentette. Két és fél évre ítéltek. A büntetésem tartama alatt mezőgazdaságban dolgoztam, átlag havonként 95% munka teljesítettem, úgyhogy csoportvezetőként alkalmaztak. A büntetésemet 1953. Január 9- én töltöttem ki.
Istók Margit 94 éves koráig élt és a börtönévek sem törték meg, hiszen Makó zenei életének egyik legnagyobb legendája mind a mai napig. Tehetségével, szorgalmával, kitartásával, pedagógusi tevékenységgel, tanítványai sorával örökre beírta magát a város történelmébe. A róla és testvéréről készült dokumentumfilmet 2025-ben mutatja be a közönségnek a Makói József Attila Könyvtár és Múzeum.