A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Bács-Kiskun Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézet
Az EFOP 1.3.3-16-2016-00001 pályázatban a Bács-Kiskun Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézetben jóvátételi programon belül kupakgyűjtő konténereket készítettek a fogvatartottak. A folyamat közel három hónapon át tartott a börtönben található hulladékfémek felhasználásával.
A kupakgyűjtő konténerekből két kecskeméti oktatási intézmény kapott, a Béke Általános Iskola és a Németh László Gimnázium valamint további egy kerül a Kiskunsági Nemzeti Parkba. Az EFOP 1.3.3-16-2016-00001 pályázatban a Bács-Kiskun Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézetben jóvátételi programon belül kupakgyűjtő konténereket készítettek a fogvatartottak. A folyamat közel három hónapon át tartott a börtönben található hulladékfémek felhasználásával. A kupkgyűjtő konténerekből két kecskeméti oktatási intézmény kapott, a Béke Általános Iskola és a Németh László Gimnázium valamint további egy kerül a Kiskunsági Nemzeti Parkba.
A kupakgyűjtés a szelektív hulladékgyűjtés egyik fontos alappillére, ezért is fontos, hogy két oktatási intézmény is elfogadta a kupakgyűjtőt. Az iskolák egyik feladat a környezetvédelemre nevelés, ráadásul egy-egy fontos ügy mellé is be lehet állni az összegyűjtött kupakokkal; ebben a projektben a kupakokból befolyt összeg egy budapesti kislány műtétjét segíti.
AKiskunsági Nemzeti Park részéről Gilly Zsolt osztályvezető, a Béke Általános Iskolától Schmidtné Báló Ágnes tagintézményvezető, a Németh László Gimnáziumból pedig Kovács Andrea igazgató fogadta a felajánlást.
Intézetünk számára nagyon fontosak a jóvátételi programok, hiszen ezeknek pozitív hatása van a fogvatartottakra. A megvalósításban résztvevő fogvatartottak érzékenyítő csoportfoglalkozáson is részt vettek, ahol a felelősségvállalásukat erősítették, emellett szembenéztek azzal, hogy milyen kárt okoztak az általuk elkövetett bűncselekménnyel.
A foglalkozáson nagy hangsúly került a bűncselekménnyel okozott kár szimbolikus vagy tényleges helyreállítására a helyi közösség felé.