A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Közép-dunántúli Országos Büntetés-végrehajtási Intézet
Bakos Balázs bv. törzszászlós 2001-ben szerelt fel a Közép-dunántúli Országos Büntetés-végrehajtási Intézet jogelődjének állományába. Balázs jelenleg a biztonsági osztályon teljesít szolgálatot és a rá bízott feladatokat a legnagyobb szakértelemmel és hivatástudattal látja el a mai napig. 15 éve hobbi szinten boxol, de a kemény küzdősport mellett egy nem mindennapi hobbival is kitölti a szabadidejét, ez pedig a Welsh Corgi Pembroke kutyafajta tenyésztése.
Minek a hatására kezdtél el foglalkozni kutyatenyésztéssel?
2015-ben ismerkedtem meg a párommal, Erikával, aki akkor már hosszú ideje foglalkozott kutyatenyésztéssel. Szabadidőnkben kutyakiállításokra jártunk, és az évek során született néhány alom is. Ekkor még szálkásszőrű tacskókkal foglalkoztunk, és csak „távolról” figyeltem, hogy mivel is jár a kutyatenyésztés. Páromhoz hasonlóan nekem is nagyon megtetszett a „kutyás világ”. Később gyermekünk születésekor sokkal kevesebb idő jutott erre, és az egész kutyázás feledésbe merült.
Végül nem adtátok fel teljesen ezt a világot. Miért is döntöttetek a corgi mellett, hogy ezzel a kutyafajtával próbáltok meg sikereket elérni?
Erika abba akarta hagyni a kutyatenyésztést, de nekem nagyon hiányoztak a kutyakiállítás adta vidám hétvégék. Tudtam, hogy neki nagyon tetszik a Welsh Corgi Pembroke, ezért megbeszéltem egy időpontot egy magyarországi tenyésztővel, és elmentünk megnézni közelebbről is a fajtát. Ahogy az már lenni szokott, azonnal bele szerettünk egy kiskutyába, aki akkor 4 hónapos volt. Ám a tenyésztő nem akarta őt eladni. Hosszas rábeszélés után ment csak bele abba, hogy megvásárolhassuk Denit. Vele kezdődött el közös kennelünk története, és folytatódott a már korábban megalapított Great By Lucky kennel.
Mesélnél arról, hogy hogyan is indult el a sikertörténetetek?
A kutyakiállítások világába kicsit nehezen tértünk vissza. Azonban én ragaszkodtam hozzá, hogy próbáljuk meg Denivel. Az első kiállítás ahová beneveztünk Szilvásváradon volt. Itt Deni csak második lett az osztályában, de Erika úgy értékelte, hogy ez nem rossz teljesítmény. Talán ezen a hétvégén láttam meg párom szemében újra csillogni a fényt. Láttam rajta az örömöt, és láttam, hogy micsoda szenvedéllyel vág neki újra az egésznek. Aki egyszer belecsöppen ebbe a világba, azt rabul ejti. Ha az ember elég kitartó, és nem tántorítja el néhány vereség, akkor kiemelkedő eredményeket érhet el. Ám ehhez az egészhez szükséges még az is, hogy az embernek legyen „szeme” hozzá. Látni kell, hogy mi az, ami a fajta standardjához a legközelebb áll. Tökéletes kutya nincs! Ehhez idő kell, míg rááll a szemünk. Kinek mennyi… ez mindenkinél más. Ha az ember előre akar haladni, akkor kellő kritikussággal kell szemlélnie a kutyáját. Ismernie kell a kutya hibáit. Ezek olyan hibák, amiket a laikus ember nem ismer fel, például lehet, hogy csak egy rövidebb felkar. De ez befolyásolhat egyéb anatómiai képleteket, szögellést és máris megváltozik az összkép. Egy idő után mi is felismertük Deni hibáit, és megszületett bennünk a vágy, hogy vegyünk egy új kutyát. Beszéltünk néhány magyar tenyésztővel, de úgy döntöttünk, hogy inkább külföldről szeretnénk kutyát vásárolni. Hosszas keresgélés és levelezés vette kezdetét. A corginak van néhány fajtaspecifikus betegsége, amik genetikai tesztekkel szűrhetőek, és igyekeztünk ezt is figyelembe venni. Végül egy moszkvai tenyésztővel Sergeyel sikerült megállapodnunk, tőle vásároltuk meg Tiki nevű szukánkat. Ám mivel olyan nagyon jól bele jöttünk a keresgélésbe, nem kerülhette el a figyelmünket egy másik ígéretes alom hirdetése sem. A másik kölyköt, Myatkát Szentpéterváron találtuk Oktyabrinánál. Így egyszerre két szuka érkezett kennelünkbe. Ezzel kezdetét vette egy sikeres kiállítási karrier, és tenyésztői munka.
Milyen eredményeket hoztak a kutyák?
Myatka hihetetlen eredményeket ért el. Ez a kutya imád dolgozni, és pontosan tudja magáról, hogy pompásan néz ki. 9 hónapos korában érte el az első jelentős sikerét. Ekkor fiatal osztályban szerepelt egy igen nagyszámú (50) konkurenciában az Angol és Ausztrál Pásztor Kutya Klub által szervezett klub kiállításon. Itt Myatka fajtagyőztes címet szerzett, maga mögé utasítva champion kanokat is. Ez azt jelenti, hogy ezen a napon a fajtájában ő bizonyult a legszebbnek. Különösen büszkék voltunk, mert a corgikat egy specialista angol bírónő bírálta. A corgi angol fajta, és eredetileg marha terelésre használták. Ennél fogva ez nem egy öleb, komoly odafigyelést és következetességet igényel, különben gyorsan az ember fejére nőhet. No, de vissza a kiállításokhoz: Myatka ezt az elképesztő sikert fél évvel később megismételte ugyancsak a klub kiállításon. A másik kutya Tiki is nagyon sikeres volt, és mára már mindketten Interchampionok, illetve több ország championjai. A későbbiekben kennelünkbe érkezett még Sonya Szentpétervárról, Flicker Olaszországból, és a tavalyi év elején Zaya, szintén Szentpétervárról. Zaya már 4 éves volt, amikor megvettük, és számos sikert tudhatott maga mögött, többek között Eurázsia győztes és Fehérorosz champion és Orosz junior champion is.
Pontosan hány corgi is vesz bennetek körül?
Jelenleg 8 kutyával osztjuk meg az életünket. A jövőre nézve rengeteg tervünk van. Többek között megállapodtunk egy koreai tenyésztővel, és tőle szeretnénk kutyát importálni. Ennek a kutyának nagyon különleges vérvonala van, és Európában egy tenyésztőnél sincs ilyen vonal.
Te is szoktál felvezetni kutyákat a kiállítások alkalmával? Mire kell odafigyelni a felvezetések során?
Mivel egy-egy kiállításra esetenként több kutyát is benevezünk, így elő fordul, hogy nekem kell felvezetnem az egyiket. Ez nem csak arról szól, hogy az ember a kutyával körbe megy a ringben. Tudni kell, hogy hogyan kell a kutyát a legelőnyösebb módon felvezetni. De ehhez ismerni kell az adott kutyát, tisztában kell lenni a hibáival, mert ha optimálisan állítjuk be, akkor ezek a hibák kevésbé lesznek észrevehetőek. Figyelni kell a kutyára és a bíróra is egyszerre. Egyébként ez egy külön szakma.
Kérlek, mesélj arról, hogy egy kiállítást milyen előkészületek előzik meg? Mire van szükség ahhoz, hogy a kutyák a legjobban nézzenek ki a „nagy napon”?
A kiállításokat hosszas előkészületek előzik meg. A kutyát meg kell rá tanítani, hogy hogyan is viselkedjen és mit csináljon a ringben. Ez sok gyakorlást igényel, ezt ringdresszúrának nevezik. A kiskutyákat már 6-8 hetes korukban elkezdjük felkészíteni erre. Ahhoz, hogy egy kutya a legjobb formáját mutathassa a kiállítás napján, optimálisan kell táplálni. A kiállítást megelőző nap pedig következik a grooming, azaz a fürdetés, szárítás, kozmetika. A corgi egy dupla szőrű fajta, és egy hidegebb napon, akár egy órahosszáig is tart, mire megszárad a szőre. A kozmetikához speciális eszközöket használunk: sampon, balzsam, habok, fésűk, nagy teljesítményű szárítógép. Ha külföldre megyünk kiállításra, akkor ez még több előkészületet igényel, hiszen szállást kell foglalni, oda kell utazni, stb.
Egy kennel életében a kiállítások csak egy nagyon kis részt tesznek ki. A kutyákkal rengeteg háttér munka van. A kutyakiállításon az ember bemutathatja munkájának a gyümölcsét. De egy alom megszületéséhez nagyon sokat kell dolgozni. Ez a munka különféle ismereteket igényel úgy, mint állategészségtan, genetika, anatómia, a vérvonalak ismerete stb.
Mikor kezdtétek el tenyészteni a kutyákat? Hogyan alakultak az almok?
2022-ben elérkezettnek láttuk az időt arra, hogy megszülessen az első saját alom kiskutyánk. Tikit Olaszországba vittük el befedeztetni. A kiskutyáink közül többet vásároltak meg tovább tenyésztésre, így volt, aki Spanyolországba, Olaszországba, Szlovéniába került. Egy kant mi is megtartottunk. Mivel mi nem mennyiséget szeretnénk termelni, hanem a minőséget képviseljük, így a következő almunk egy újabb évet váratott magára. 2023 tavaszán Tikit elvittük Angliába befedeztetni, ám ez az alom sajnos nem sikerült, Tiki nem lett vemhes. Myatkát is befedeztettük, mégpedig Zayával, és Myatka 8 csodás kiskutyával ajándékozott meg minket. Ebből az alomból is megtartottunk egy kölyköt, akit Nynának neveztünk el. Természetesen alom terveink erre az évre is vannak, de egyelőre ezeket titok övezi.
Melyik eredményre vagytok a legbüszkébbek?
2023 augusztusában Svájcban rendezték meg a Kutya Világkiállítást. Ez a tenyésztők körében egy nagyon népszerű esemény, és tényleg a világ minden tájáról érkeznek az emberek, hogy megmérettessék kutyáikat. Minden évben más ország kapja meg a több napos rendezvény szervezésének a jogát. Az első napon általában egy nemzetközi kiállítást szoktak szervezni (CACIB), míg a második napon a Világ kiállítást (WDS). Úgy gondoltuk, hogy ide már saját tenyésztésű kutyáinkat fogjuk benevezni, ezért Baileyt és Nynát regisztráltuk. Bailey fiatal osztályos kan, míg Nyna bébi osztályos szuka volt. (A kutyákat nem és kor alapján szokták besorolni a kiállításokon. Könnyen belátható, hogy egy 4 hónapos bébi szuka nehezen hasonlítható össze egy 5 éves champion kannal. Így első körben mindenki a saját korosztályával versenyez és innen lehet tovább lépni még ugyanannak a rendezvénynek a keretein belül.)
Az ilyen nagyszabású eseményekre az ember sokszor az esélytelenek nyugalmával indul el, mi is így vágtunk neki az egésznek. Az utat úgy terveztük meg, hogy összeköthessük egy kis nyaralással. Rengeteg izgalmas dolog történt, és csodálatos helyeken jártunk. Az első este megálltunk Olaszországban és bejártuk Velence óvárosát. Ide biztosan visszatérünk majd, mert nagyon tetszett mindkettőnknek. Másnap este érkeztünk meg Genfbe, ahol meglepő módon közel 40 fokos kánikula tombolt. Az izgalomtól és a melegtől aludni sem tudtunk. A kiállításra az első napon nagyon könnyű volt a bejutás, remekül meg volt szervezve minden. Erika vezette fel Baileyt is és Nynát is. Mindkét kutya megnyerte az osztályát nagyon erős konkurenciában. Bailey pedig ezzel a címmel megszerezte a fiatal inter junior champion címet (JCIB). Rettentően boldogok voltunk, és este a szálláson arról beszéltünk, hogy ha másnap a Világ kiállításon nem is nyerünk semmit, akkor is megérte ide jönni. Álmainkban sem mertük elképzelni, ami azután történt.
Nyna a Világ kiállításon megnyerte az osztályát, majd az összevetésben is tovább jutott. Ő lett a fajta legjobb bébi kutyája: World Hope Winner, Best Minor Puppy. Így ő lett kiválasztva, hogy a délután megrendezésre kerülő Best In Showban képviselje a fajtát. Ez igen nagyszámú kutyával zajlott, mert ezen a napon több fajtacsoport szerepelt, összesen 26 kutya szerepelt, tacskók, collie, stb., ezek a kutyák már mind az adott fajtán belül nyertek a nap folyamán. Egy mexikói bíró kapta a megtisztelő feladatot, hogy kiválassza a nap legszebb bébi kutyáját. Nyna bekerült a szűkítésbe. Már ez is hihetetlen volt. Végül a végén az egészet megnyerte és a dobogó legelső fokára állhatott, Baby Best In Show címmel. Hirtelen fotósok hada özönlötte el a ringet. Az egészet élőben is közvetítették, kutyás világ ezen a napon Svájc felé fordult. Amikor pedig Erika és Nyna kijött a ringből, akkor egy csomó ember megrohamozott minket és kérték, hogy tartsunk velük fotókat készíteni. Az egész olyan volt, mint egy álom. Másnap elindultunk haza, de még megálltunk San Remoban pár napra, hogy kipihenhessük a fáradalmakat.
Milyen terveitek vannak a jövőre tekintve?
Terveink közt szerepel, hogy minden évben megmérettessük kutyáinkat a Világ-és Európa kiállításokon. Imádunk utazni, új helyeket felfedezni. Reméljük, hogy terveink sikeresek lesznek, és kutyáinkkal nemzetközi hírnevet tudunk szerezni.
További sok sikert kívánunk kollégánknak ehhez a különleges szenvedélyhez!