A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Közép-dunántúli Országos Büntetés-végrehajtási Intézet
A fogvatartottak a szabadulásuk előtt és után sokszor állnak kihívások előtt: legyen az családi kapcsolattartás, álláskeresés, szociális ügyintézés. A visszailleszkedésben segít az EFOP-1.3.3-16-2016-00001 projekt, mely a Közép-dunántúli Országos Büntetés-végrehajtási Intézetben is elindult.
A fogvatartottak a szabadulásuk előtt és után sokszor állnak kihívások előtt: legyen az családi kapcsolattartás, álláskeresés, szociális ügyintézés. A visszailleszkedésben segít az EFOP-1.3.3-16-2016-00001 projekt, mely a Közép-dunántúli Országos Büntetés-végrehajtási Intézetben is elindult.
A „Fogvatartottak reintegrációja” című projekt célja a jogerősen kiszabott szabadságvesztés büntetést töltő elítéltek és az előzetes letartóztatás alatt álló személyek társadalmi és munkaerőpiaci reintegrációjának erősítése.
A 3,5 milliárd forint európai uniós, vissza nem térítendő támogatásból a projekt keretében 2020 júniusáig összesen 4000 fogvatartott részesül reintegrációt segítő humánszolgáltatásokban.
A fogvatartottak közül 1800 főnek lesz lehetősége kompetenciafejlesztő (konfliktuskezelő, agressziókezelő, kommunikációs, önismereti, életvezetési) csoportfoglalkozáson részt venni. 1000 fogvatartott számára biztosítunk lehetőséget piacképes szakma megszerzésére.
További célkitűzése a programnak az elkövetők bűnismétlési kockázatának csökkentése. A családi kapcsolatok megerősítésén keresztül kívánják fenntartani a szabadulás utáni motivációt az egyén, a családok és a társadalom tagjainak érdekében.
A program nagy hangsúlyt fektet a helyi közösség bevonására: a fogvatartottak és szabadultak lakókörnyezetének tájékoztatására, jóvátételi programok megvalósítására. Az álláskeresés és a visszailleszkedés gördülékennyé tétele érdekében a projektmunkatársak kapcsolatban állnak a társszervezetekkel, potenciális munkáltatókkal, helyi közösségek tagjaival. A projekt új eleme a fogvatartottak hozzátartozóinak bevonása: közülük 1000 fő számára biztosítottak a reintegrációs program humánszolgáltatásai, így csökkentve a társadalmi kirekesztődésük mértékét.
A program megvalósításán intézetünk három objektumában összesen 7 tanácsadó és egy mentor dolgozik, három szakmai vezető irányításával. A projekt jelenleg a toborzás és tájékoztatás fázisában jár, mely az intézetben elhelyezett minden fogvatartottra kiterjed.
A projektben a következő szolgáltatások szerepelhetnek:
• Kompetenciafejlesztő foglalkozás
• OKJ szakképzés, részszakképzés, egyéb betanító képzés
• Jóvátételi programok
• Családi programok
• Humánszolgáltatások:
o Életvezetési tanácsadás
o Pályaválasztás, pályaorientáció
o Álláskeresési felkészítés, önéletrajz írás
o Munkaerőpiaci és foglalkoztatási információk nyújtása
o Szociális ügyintézés
o Segítő beszélgetés
o Önsegítő csoport
o Resztoratív érzékenyítő csoportfoglalkozás
A projektről bővebben a TEtt-program oldalán olvashatnak!
Az EFOP-1.3.3-16-2016-00001 azonosítószámú, „Fogvatartottak reintegrációja” című projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.