A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Közép-dunántúli Országos Büntetés-végrehajtási Intézet



A magyar költészet napját Magyarországon 1964. óta április 11-én, József Attila születésnapján ünneplik. Ebből az alkalomból minden évben irodalmi előadóestekkel, könyvbemutatókkal, költőtalálkozókkal és - versenyekkel tisztelegnek a magyar líra előtt országszerte.
E jeles nap célja, hogy felhívja a figyelmet a vers, az írás, a szavak fontosságára, erejére - nem csak az irodalmat kedvelők, hanem mindenki számára. A költészet azonban nem csupán könyvtárakban és iskolákban él, hanem a társadalom zártabb közösségeiben is, így például a büntetés-végrehajtási intézetekben is.
A versírás és az olvasás terápiás eszközként is szerepelhet a fogvatartottak életében. Számos program lehetőséget ad arra, hogy az elítéltek saját szavaikkal fejezzék ki érzéseiket, gondolataikat, akár a bűnbánatot, a vágyakat, vagy a reményt. A költészet, az írás és az olvasás nem csak az önkifejezést segíti, hanem az önismeret, az empátia és az újrakezdés lehetőségét is megnyithatja.
A Közép-dunántúli Országos Büntetés-végrehajtási Intézetben nem csak e jeles napon, hanem az év többi napján is odafigyelnek a reintegrációs tisztek arra, hogy a fogvatartotti könyvtár kihasználtsága „teljes” legyen. Szeretnénk megmutatni, hogy az irodalom összekötő híd a külvilág és a rács mögötti élet között, mert a vers, a költészet, a remény nem ismer határokat.
E kivételes nap tehát nem csak ünnep, hanem lehetőség is arra, hogy szabadabban kifejezze magát akár a fogvatartott is, esélyt kapjon a változásra, az emberi kapcsolatok újraértelmezésére, és talán a belső szabadság megtalálására is.