A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Márianosztrai Fegyház és Börtön
A járványügyi veszélyhelyzetnek megfelelő szigorú szabályok szerint tett sikeres szakmai gyakorlati vizsgát a Márianosztrai Fegyház és Börtön festő, mázoló, tapétázó szakképzésben részt vevő 14 fogvatartottja május 21-én. Az esemény külön érdekessége, hogy egy olyan tanuló is eljött vizsgázni, aki tanulmányai alatt reintegrációs őrizetbe került, és jelenleg otthonában tölti szabadságvesztés-büntetése hátralévő részét.
A börtön, zártsága ellenére egy folyamatosan változó, mozgó világ, ahol mindig történik valami. A bent élők emberek, akiknek vágyaik, szabadulás utáni terveik, céljaik és érzelmeik vannak. Ahhoz, hogy a társadalom számára is értékes ember lépjen ki a kapun, majd mikor az kitárul a szabaduló ember előtt, a zárt intézetnek lehetőséget kell biztosítania a fejlődésre. A lelki előrehaladás, megbánás mellett nagyon fontos, hogy a bent töltött idő egyéb téren is hasznosan teljen. A fogvatartott jogszabályban foglalt kötelessége a munkavégzés, de emellett önként továbbképzésen, átképzésen való részvételre is van lehetősége. Sokan itt fejezik be az odakint félbeszakadt általános iskolai vagy középiskolai képzést. Van, aki érettségit szerez a falak közt, és van, akinek itt tetszik meg egy-egy szakma, amit itt próbált ki, vagy itt látott. A börtönben elsősorban olyan szakképzéseken lehet részt venni, melyek gyakorlati oktatására is lehetőség van a falakon belül. Azok pedig mindenképp előnyt élveznek, melyekben a fogvatartott – későbbi kötelező munkavégzése során - gyakorlatot is tud szerezni. Az intézet karbantartásához – melyet a fogvatartottak végeznek szakemberek irányításával – mindig szükség van jó építőipari szakmunkásokra, így a kőműves, a burkoló, a festő, mázoló, esetenként az asztalos szakképzés örökérvényű marad. Nem mellesleg ezekkel a végzettségekkel idekint is könnyebb boldogulni.
A Váci Szakképzési Centrum a képzés szervezésével, lebonyolításával a részt vevő fogvatartottak szabadulás utáni visszailleszkedéséért nagyon sokat tesz, az évek óta ebben a nem könnyű feladatban részt vevő pedagógusok, gyakorlati oktatók sokszor erőn felül, minden hivatástudatukat és kreativitásukat, de emellett emberségüket is felhasználva dolgoznak.