A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Márianosztrai Fegyház és Börtön
A csipke a mai ember számára finom, virágsziromra emlékeztető szövedék, melyen lyukacskák és hézagok sorakoznak. Nem ismeretes, hogy honnan ered a magyar csipke (csepki, csepke) szó. Annyi bizonyos, hogy már a 13. században használták bokor és fa névként. És mi köze van Márianosztrához? Az 1858. és 1949. között itt dolgozó Vincés nővérek előszeretettel használták a készíttetését nevelési eszköznek.
A Büntetés-végrehajtási Szervezet Tudományos Tanácsa, a Budapesti Börtönmúzeum, a Büntetés-végrehajtási Szervezet Szakmatörténeti Gyűjteménye és Dokumentumtára és a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága által, a Magyar Tudomány Ünnepe 2024 programsorozat keretén belül, a belügyi fejezet részeként került megrendezésre „A Büntetés-végrehajtási szervezet egyenruházata és viselettörténete 1867 – 2024” című, könyvbemutatóval egybekötött tudományos, szakmai konferencia. A konferenciának Márianosztra egykori őrzőinek ruházata is témája volt.
A Márianosztrai Fegyház és Börtönben elhelyezett fogvatartottak munkáltatatására létesített állami tulajdonú gazdasági társaság a NOSTRA Vegyesipari Kereskedelmi és Szolgáltató Kft. Profiljukba az egyszerűbb betanított munkáktól kezdve többek között a faipari tevékenység is beletartozik, ennek melléktermékeként brikettet is gyártanak. Készleteik kisöprésére akciót hirdettek.
Ha a magyar temetkezési kultúrába betekintést nyerünk, első olvasatra szinte érthetetlen, de mégis különleges élmény tárul elénk. A hely kiválasztása, fekvése, a halottak elhelyezése néha a misztikum határát súrolja. A márianosztrai rabtemető is valahol e kategóriába tartozik. Vajon a vincés nővérek miért ezt a területet jelölték ki? Ha arra gondolunk, hogy az egyházak soha nem hagyták magukra azon helyeket, épületromokat, amiket ők szent helynek tartottak, sejteni lehet az okát...
2024. október 8-án a Katolikus Börtönlelkészi Kar - Berta Tibor katonai ordinárius vezetésével - Márianosztrán tartotta szakmai napját. Ez a nap a pálos kegytemplom és bazilika búcsúünnepe.
Harmadik alkalommal hívtuk meg az intézetből illetve a NOSTRA Kft-től nyugdíjba vonult személyi állományi tagokat rövid beszélgetésre. Papp Péter bv. ezredes, parancsnok köszöntője után, első alkalommal – az idősek világnapjának megünneplése kapcsán – ünnepi ebéddel is megkínáltuk őket. A találkozó jó hangulatban telt, megbeszélés szerint fél év múlva ismét találkozunk velük.
A szeptemberi hirtelen jött dunai árvíz nagy gondot okozott a folyó mellett élő embereknek, önkormányzatoknak. Természetes, hogy segítséget kértek és kaptak.
Mici a márianosztrai kábítószer-kereső kutya többször szerepelt már helyi és országos hírekben, bemutatókon és egy tavalyi nemzetközi kutyás versenyen is jól szerepelt. Nem véletlen, hogy felmerült a lehetséges helye a hős kutyák között. A megmérettetést a www.hoskutya.hu internetes portál indította, melyre Micit egy „ismerőse” jelölte.
A büntetés-végrehajtási szervezet reintegrációs módszereinek egyik bevált eleme a jóvátételi munka, melynek során a bűnelkövetők – nem közvetlenül a sértett, hanem - a társadalom egy része vagy egésze számára olyan építő jellegű munkát végeznek önként és díjmentesen, amivel elkövetett tetteiket megbánják, a társadalomra tett negatív hatásukat részben jóváteszik. Márianosztrai fogvatartottak a közelmúltban egy környező település általános iskolájának egy részét tették szebbé.
„A 2014-ben bekövetkezett szervezeti átalakulásokat követően a pártfogó felügyelői tevékenységek egy része a megyei/fővárosi kormányhivataloktól a büntetés-végrehajtási szervezethez került. Ez minden olyan feladatot érint, amely a jogerős szabadságvesztés büntetést töltő elítéltek ügyeiből adódik. Ennek értelmében tehát a büntetés-végrehajtási pártfogó felügyelő olyan hivatalos személy, aki a támogató és kontroll funkciók érvényesítésével végrehajtja a törvény alapján fennálló vagy elrendelt pártfogó felügyeletet, az igazságügyért felelős minisztérium, a törvényszék és a bv. szerv megkeresésére környezettanulmányt vagy pártfogó felügyelői szakértői véleményt készít a döntések megalapozásához, továbbá aktívan és hatékonyan részt vesz az elítéltek szabadulásra történő felkészítésében, valamint segítséget nyújt a szabadult elítéltek részére a társadalomba való visszailleszkedésükben. Funkcióját tekintve bűnmegelőzési szakember, akinek legfőbb célja a szabadulás előtt álló és szabadult elítéltek eredményes reintegrációja, ezáltal a visszaesési kockázatuk csökkentése.” (Forrás: bv.gov.hu)