A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Márianosztrai Fegyház és Börtön
A csipke a mai ember számára finom, virágsziromra emlékeztető szövedék, melyen lyukacskák és hézagok sorakoznak. Nem ismeretes, hogy honnan ered a magyar csipke (csepki, csepke) szó. Annyi bizonyos, hogy már a 13. században használták bokor és fa névként. És mi köze van Márianosztrához? Az 1858. és 1949. között itt dolgozó Vincés nővérek előszeretettel használták a készíttetését nevelési eszköznek.
A tulajdonképpeni csipke kétféle: a varrott és vert csipke. Mindkettő egy előre választott rendszerben és szerszámmal, külön fonálból maga alkotta szövedék. Ennek további változatai a fonott, horgolt és kötött csipke. De csipkét lehet alakítani készvászon és tüllből is bizonyos ritkításokkal, illetve áttöréssel és hímzéssel, ami nem egyéb mint csipkeszerű hímzés. A magyar nép körében a változatos, szövetből kialakított csipke az elterjedtebb és régebbi eredetű.
A márianosztrai csipke nem került be egyik szakirodalomba sem, viszont a Szeretet Leányainak Társulata segítségével birtokunkba került néhány olyan régi fotó, amin látszódik a rabnők finom munkája.
Sajnos az intézetben nem maradtak mintadarabok. Viszont a Pálos rendi és börtöntörténeti kiállítás megnyitásakor kaptunk egy kedves levelet és egy darab csipkét, melyek felajánlottak a kiállítás számára.