A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Márianosztrai Fegyház és Börtön
Reintegrációs célú foglalkozáson vett részt a Márianosztrán elhelyezett fogvatartottak egy csoportja. A címként szolgáló idézet egy elgondolkodtató témájú filmben hangzott el, melynek megtekintése után irányított beszélgetés keretei közt beszélték azt meg börtönpszichológussal, reintegrációs tiszttel, tanácsadó munkatárssal.
A szabadságvesztés-büntetés letöltése közben a munkavégzés kötelező, az oktatási programokon, foglalkozásokon való részvétel ajánlott. Mindezek teszik teljessé azt a reintegrációs programot, melyet az intézet szakemberei személyre szabottan állítanak össze a fogvatartottnak. Több alkalommal volt már lehetőség a fentihez hasonló programon való részvételre. A megtekintett film egy frissen szabadult fiatalember történetét meséli el, mely különös kapcsolatot ápol az egyházzal, a vallással. A neki ajánlott út helyett belekeveredik egy olyan helyzetbe, ahol – bár a társadalmi és erkölcsi törvényeket megsértve – komoly közösségépítési munkát végez, célokat ér el. Tudatos vagy valóban véletlen volt ez a szerepvállalás? Hol a szerepe a megbocsátásnak? Megérte-e vajon a tett, amiért a börtönbe került, megérte-e az ajánlott út helyett a kínálkozó lehetőséget meglovagolni? Mi lett és mivé lehetett volna a fiatalember? Hogyan vetíthető ez át saját életükre?
Hasonló csoportos beszélgetések szükségesek egy-egy életút feldolgozásához. Pozitív és negatív példák megmutatásához. A múltban elkövetett bűnök és a jelenlegi tények megállapításával a folyamat nem érhet véget. A büntetés egyszer letelik, a fogvatartott szabadul. A hasonló programok egyik célja mindig a „Hogyan tovább?” kérdés megválaszolása is.