A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Márianosztrai Fegyház és Börtön
A foglalkozások alkalmával a kiválasztott irodalmi művek bemutatása után közös elemzés folytatódik, ahol a reintegrációs tiszt kérdései rávezetik az elítélteket arra, hogy az adott vers/novella milyen mögöttes mondanivalót hordoz magában, s annak felismerése után élettapasztalataikkal össze tudják hasonlítani azt, illetve szabadon beszámolhassanak hasonló élményeikről, problémáikról. Elméleti feladatok mellett gyakorlati feladatok segítségével is közelebb juthatnak a világ és önmaguk megismerése felé.
A foglalkozás célja, hogy a fogvatartottak megismerjék a művészet, azon belül is az irodalom fejlesztő erejét, továbbá hogy felismerjék azt, hogy bizonyos problémákkal nem egyedül kell megküzdeniük. Emellett olyan morális kérdéseket ismerjenek meg, amelyről a csoport alkalmával nyíltan és őszintén alkothatnak véleményt, s mesélhetik el saját tapasztalataikat. Ennek köszönhetően a későbbiek folyamán felmerülő esetleges problémákkal szemben következtetéseket tudnak vonni, a tanultakat pedig hasznosítani és alkalmazni tudják, a fogvatartott társaik történeteiből tanulni és okulni tudnak. A foglalkozás eredményessége abban rejlik, hogy a résztvevő fogvatartottak minden alkalommal egyre nagyobb érdeklődést mutatnak az irodalom iránt, sokan a csoport hatására kezdtek el szépirodalmi könyveket olvasni, emellett vannak, akik saját verseket is alkottak, mellyel hozzájárulnak a csoport életéhez, és saját fejlődésükhöz is. És miért is fontos ez? Miért kell a művészet, a terápia a börtönbe? A szabadságvesztés-büntetésüket töltők büntetésük letöltése után visszakerülnek a társadalomba. A zárt intézetben dolgozó szakemberek rövidebb-hosszabb idejű lehetőséget kapnak arra, hogy az ember nézeteit, világképét pozitív irányba befolyásolják, így hozzájárulnak ahhoz, hogy a szabadult tartózkodjon újabb bűncselekmény elkövetésétől.