A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Márianosztrai Fegyház és Börtön
A magyar költészet napját Magyarországon 1964 óta április 11-én, József Attila születésnapján ünneplik. Ebből az alkalomból minden évben irodalmi előadóestekkel, könyvbemutatókkal, költőtalálkozókkal és versenyekkel tisztelegnek a magyar líra előtt. A Márianosztrai Fegyház és Börtön ezúton a "börtönhöz" köthető irodalmi alkotásokra szeretné felhívni a figyelmet.
BB – sokan szívesen olvasnának az általában „isteni” jelzővel illetett, hasonló monogrammal büszkélkedő színésznőről, azonban őket most el kell szomorítanom. A betűk most nem Brigitte Bardot-t jelöli, neki valószínűleg egyébként sem sok köze lenne a magyar büntetés-végrehajtáshoz. E két betű most egy trendi módon magyar és angol szóból összevont mozaikszó. Börtön Books. Az elnevezés és összevonás puszta figyelemfelkeltés, marketing. Maga, amit jelöl egy könyvajánló sorozat, mely olyan könyveket gyűjt össze, amiknek köze van a börtönhöz. S hogy a lokálpatrióta megszólaljon e sorok írójából – egészen pontosan a Márianosztrai Fegyház és Börtönhöz. A könyveket egy szubjektív sorrend alapján ajánljuk, nem feltétlen megjelenésük időrendjében. Tartalmuk minden büntetés-végrehajtással foglalkozónak érdekes lehet, de aki megfordult már Márianosztrán esetleg egy-egy helyszínt, hangulatot is be tud majd azonosítani olvasás közben. A könyvek könyvtárakban, internetes antikváriumokban, esetleg online is megtalálhatóak. Jó szórakozást!
Első ajánlás:
Jókai Mór: A tengerszemű hölgy
Megjelenés éve: 1889
"Soha nem láttam életemben olyan csodaszemeket. Pedig sok szép szemekkel volt találkozásom. Egész asztronómiát írhatnék róluk. De ennek annyiféle volt a szeme, amennyiszer változott az indulatja. Azért neveztem azt el tengerszemnek" - kezdi regényét az író.
Könyve utolsó fejezetében magyarázatot ad írói elképzelésére: „…Néhány évvel ezelőtt sorra látogattam a hazai nagy államfogházakat. Voltam Szamosújvárott és Illaván, ahol a bűn arisztokráciája van összegyűjtve. Mindazok az alakok, akik tíz éven felül terjedő fogságra vannak elítélve, a halálbüntetésből kegyelem útján élő halottakká téve. Érdekes tanulmány az emberi élet éjszakájából. Meglátogattam a Mária-Nostrát is. Ott a női elítéltek vannak. A felügyelést apácák végzik. Látogatást csak miniszteri rendelet mellett szabad tenni e fegyházban. Ott példás rend uralkodik; a fegyencnőkkel igen jól bánnak. Végigvezettek a nappali termeken, ahol a fegyencek munkával vannak elfoglalva.”
Jókai nosztrai hősnője, a gazdag ügyvédlány, Asztalos Erzsike férjgyilkosság miatt került börtönbe. Életfogytiglanra ítélték, Márianosztrára került. Jókai – miközben a bűnt és a büntetést tanulmányozta – börtönlátogatásai során találkozott az igéző szemű fegyencnővel. A nosztrai szájhagyomány szerint a gyakorta hisztérikusan viselkedő asszonyt zárkatársa egy veszekedés során cséphadaróval súlyosan megsebesítette, s az sérüléseibe bele is halt. A rabtemetőben földelték el.
Hangoskönyv formában itt érhető el.