A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Márianosztrai Fegyház és Börtön
A magyar költészet napját Magyarországon 1964 óta április 11-én, József Attila születésnapján ünneplik. Ebből az alkalomból minden évben irodalmi előadóestekkel, könyvbemutatókkal, költőtalálkozókkal és versenyekkel tisztelegnek a magyar líra előtt. A Márianosztrai Fegyház és Börtön ezúton a "börtönhöz" köthető irodalmi alkotásokra szeretné felhívni a figyelmet.
BB – Börtön Books sorozatunk második kötete sokkal árnyaltabban kapcsolódik Márianosztrához. S bár biztosan kitalálja az olvasó, de elárulom, a fikció egyik helyszínét adja. Az avatatlan szem talán észre sem veszi, hiszen az álnév miatt csak a finom utalások mutatják ezt. A nagy íróklasszikus műve után hétvégére egy könnyed olvasmány. Igazi kincs, már csak ha a kiadója nevét is olvassuk. Idegenforgalmi Propaganda és Kiadó Vállalat… ’80-as évek… Sokunk számára ez már nem csak történelem – mint Jókai korábban bemutatott műve -, hanem átélt valóság is. Ezzel a szemmel is érdemes a sorokat olvasni. Azt pedig csak remélni tudom, hogy lesz olyan olvasó, akiben az akkori falak mögötti élet emlékét is fel tudja ébreszteni. Jó szórakozást!
Második ajánlás:
Lepies György: Leszámolás a börtönben
Megjelenés éve: 1987
Barta Jóska már a nevelőintézetben is kemény fiúnak számított. Szüleit nem ismerte. Az edzőjét azért szerette rajongásig, mert amikor az első edzésre lement, olyan szeretettel fogadta, mintha a saját gyerekét próbálná bevezetni az ökölvívás rejtelmeibe. Amikor pedig első edzése után magához ölelte, Jóska szinte megszédült a boldogságtól. Már akkor látni lehetett, hogy hírnevet, kitörési lehetőséget nem lakatos szakmája fogja megadni neki. A konyháskislány Ágnesbe egy pillanat alatt beleszeretett, és már az esküvőt tervezgették. Egy délután elváltak egymástól a városban. Ezen a szürke délutánon négy szörnyeteg várakozott egy kapualjban, hogy az első arra jövő „valamirevaló bigét” magukévá tegyék, és kiéljék mocskos hajlamaikat. Ágnes sétált arra hazafelé…
Barta Jóska bosszút esküdött halott menyasszonyáért. Terve szerint kisebb kihágás miatt lecsukatta magát, és sorban megkereste a börtönben azokat a szörnyetegeket, akik Ágnessel végeztek. Egyik alkalommal Máriaverebesre szállították. Máriaverebes valamikor apácazárda volt…
„Ha korábban nem lett volna az a feszültség, ami már szinte érezhető villamosságá alakult, és nem gyanakodott volna egymásra Freddi és Zsozsó már napok óta, bármelyikük egyszerűen odamehetett volna az ajtóhoz, kinyithatja és nem történik semmi. De ebben a helyzetben egyikük sem merte megkockáztatni a mozgást. Zsozsó azonban mégiscsak tettre határozta el magát. A keze Pálcát kereste, aztán maga felé húzva helyet cserélt vele a padon, mert közelebb akart kerülni a szerszámos polchoz, s a sötétben matatni kezdett, hogy valamilyen szerszámot magához vehessen. Bármennyire is csapkodta kint az eső a tetőt és fújt a szél, a neszezést Freddi észlelte. Ezért aztán a korábban jól elrejtett csavarhúzót maga elé tartotta és várt.”
A könyv írója dr. Lepies György (1935-2019) újságíró, szerkesztő, sportriporter, főiskolai világbajnok, számos más könyv szerzője, a Sajtószakszervezet alapító és örökös tagja.
A könyv többek között itt is elérhető:
www.antikvarium.hu