A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Márianosztrai Fegyház és Börtön
A Márianosztrai Fegyház és Börtön alaptevékenysége a felnőtt korú férfi elítéltek vonatkozásában ellátja főként a fegyház és börtön fokozatú szabadságvesztés-büntetés végrehajtásával járó feladatokat. Befogadóképessége 505 fő.
Az egyik legrégebbi magyar büntetés-végrehajtási intézmény épületét 1352-ben Nagy Lajos király a magyar alapítású Pálos Rend kolostorának építtette. Az 1848-1849-es szabadságharc leverése után Magyarországon az osztrák büntetőjog lépett hatályba, ennek hatására az akkor már üresen álló kolostorépület 1858-tól kezdődően fegyintézetnek adott helyet. Kezdetben női fogvatartottak kerültek ide, fogva tartásukról, ellátásukról a Vincés-nővérek gondoskodtak. 1949 májusában a nővéreket menesztették, a nők helyére férfi fogvatartottak kerültek. Az 50-es években Márianosztrára főként politikai elítéltek töltötték itt büntetésüket. Az 1970-es évek végétől az intézet látványos fejlődésnek indult, üzemcsarnok, kazánház épült, víz- és csatornahálózat létesült, az épületeket központi fűtéssel látták el, új fogvatartotti munkahelyek alakultak.
A fogvatartottakat többségében az állami tulajdonú Nostra Kft. foglalkoztatja. Az itt gyártott termékek (pl. különféle fa-, és papíráruk stb.) megrendelésre készülnek. Az elítéltek egy része költségvetési formában az intézet ellátását, karbantartását, üzemeltetését szolgáló munkákban vesz részt. Külső partner bevonásával fogvatartottak oktatására, szakmai képzésére is lehetőség van.
A Márianosztrai Fegyház és Börtön történetét a büntetés-végrehajtási intézet egyedülálló múzeumi tárlatán lehet megtekinteni.
„Szabadíts ki engemet a tőrből, mellyet elrejtettek nékem.” (Zsolt 95, 11)"
A fogvatartott fenti sóhaja – Márianosztra vallási gyökereihez, és a Vincés-nővérek közel 100 éves itteni felügyelői, fenntartói munkájához kapcsolódva - a Bibliából származik. Az idézet az intézet falát is díszítette, több mint 150 évvel ezelőtt kerülhetett fel. Az eltelt idő alatt sok minden történt. A kiállítás megtekintése során megismerhetjük a Márianosztrai Fegyház és Börtön jogelődjének létrejöttét.
Hogy lett a kolostorból börtön? Megtudhatjuk, hogyan kerültek ide a már említett kedves nővérek? Hogyan vette át tőlük 1949-ben az irányítást és fenntartást az állam? Mi történt itt a két világháború alatt? Kik voltak azok a ma már ismert és elismert emberek, akik politikai fogolyként töltötték itt az idejüket? A 70-es, 80-as években milyen fejlesztési munkálatok indultak el? Mi a kübli, vagy a keráló? Vagy miért nem csíkos ma az elítéltek ruházata? Márianosztrán kint volt-e az irodákban a sötét kor jelmondata: „Ne csak őrizd, gyűlöld is!”? Mikor koncertezett itt az Edda, és milyen élményeket szerzett itt a 80-as években Zalatnay Sarolta? Manapság hányan töltik idejüket Márianosztrán és miért? Hogy a másik oldalt is említsem, hányan biztosítják a börtön zavartalan működését vagy hogy mit csinál a személyi állomány, mikor nincs szolgálatban? Hogyan tölti összetartó csapatként szabadidejét? Példát találunk a börtön szigorú rendje mellett megbúvó humorra és találunk könyvajánlásokat is. A képes leírásokat, dokumentumokat ügyes kezű fogvatartottak alkotásai díszítik. A múlt mellett a jelen bemutatására is nagy gondot fordítottunk. Jogszabályok alapján bemutatásra kerül, hogy milyen ma egy elítélt életútja a börtönben. Mi történik vele, mikor bekerül, mit csinálhat bent, és amikor közeleg a várva várt szabadulás, mire, hogyan kell felkészülnie. Végül a bemutató zárkában megtapasztalhatja a látogató, milyen, ha becsukódik a vasajtó. Nem vérfagyasztó elrettentés a célunk. De aki figyelmesen megnézi a kiállítást, a végére mégis az fogalmazódik meg, erősödik fel benne, hogy nem szeretne a rács mögé kerülni. És máris visszakerültünk a bibliai idézethez: „Szabadíts ki engemet a tőrből”, - a bűn, a bűnelkövetés csapdájából. Bízunk abban, hogy összeállításunkkal nem csak attrakciót, látnivalót teremtettünk, de a bűnmegelőzés nemes céljához is hozzájárulunk.
A börtöntörténeti kiállítás 2024. november 4-étől, várhatóan 2025. március 15-éig zárva tart.
Bejelentkezés után (tel.: 27/620-423) munkanapokon 8 és 16 óra között látogatható. A bejelentkezést lehetőség szerint a látogatás előtt legalább 3 nappal kérjük.