A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Pálhalmai Országos Büntetés-végrehajtási Intézet

A Pálhalmai Országos Büntetés-végrehajtási Intézet ismételten bizonyította elkötelezettségét a fogvatartottak szakmai fejlődésének támogatásában, hiszen a 2024-2025-ös tanév során összesen nyolc szakmaképzést valósítottak meg, amelyek hozzájárulnak a reintegráció és a munkaerőpiaci esélyek növeléséhez.
Két számítógépes adatrögzítő tanfolyam zajlott a Dunaújvárosi Szakképzési Centrumon keresztül a Rudas Szakközépiskola közreműködésével az intézetben, összesen 26 fogvatartott részvételével. A képzések során a résztvevők elsajátították az adatrögzítés alapjait, így könnyebben tudnak majd elhelyezkedni a digitális munkaerőpiacon a későbbiekben.
A Hild Szakközépiskola szervezésében festő részszakképzés valósult meg, amelyen 11 fogvatartott sikeresen záróvizsgázott. Ezzel a szakmai tudással megerősödve könnyebben tudnak majd helytállni a munkaerőpiacon, amely növeli az esélyüket a társadalomba való visszailleszkedéshez.
A Mélykúti Objektumban elhelyezett női fogvatartottak számára szociális gondozó- és ápoló képzés került szervezésre, melyen 23 fő ért el sikeres ágazati vizsgát. A tanulók a vizsga sikerességét követően lehetőséget kaptak a tanulmányaik folytatására 2025 szeptemberében, ezáltal tovább bővítve szakmai tudásukat és gyakorlati tapasztalataikat.
Bernátkúton 15 szakács tanuló folytathatja tanulmányait a sikeres szakmai vizsga után, így további szakmai fejlődésre és felkészülésre nyílik lehetőségük. Az építőipari képzések keretében 28 fő szerzett végzettséget ebben az évben, közülük 14 fő festőként, 14 fő pedig burkolóként sajátította el a piacképes ismereteket. Az intézetben folyamatosan biztosított képzés záróvizsgáját 11 fő sikeresen teljesítette, megerősítve szakmai kompetenciáikat.
A vizsgabizottságok kiemelték, hogy a fogvatartottak szakmai ismeretei naprakészek, a szóbeli vizsgákon hallott feleletek mögött valódi tudás és elkötelezettség, a gyakorlati feladatok során pedig valódi tevékenység és akarat tapasztalható. Ez a pozitív visszacsatolás további motivációt jelent mind a résztvevők, mind az oktatók számára, és megerősíti az intézet szakmai programjainak értékét.
Az intézet ezzel a sokszínű képzési palettával hozzájárul a fogvatartottak társadalmi reintegrációjához. A kezdeményezés hosszú távon hozzájárulhat a büntetés-végrehajtási intézetek eredményességéhez és a társadalom biztonságának növeléséhez.