A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Baranya Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézet

A Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága és a Baranya Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézet jóvátételi programot szervezett „Felújítva, megújulva” elnevezéssel az Európai Unió társfinanszírozásával megvalósuló EFOP_PLUSZ-3.1.1-24-2024-00001 azonosító számú „Társadalmi kohéziót erősítő komplex bűnmegelőzési és reintegrációs program” keretében.
A 2026. december 31-ig tartó, a fogvatartottak társadalmi és munkaerőpiaci beilleszkedését segítő, valamint a hozzátartozóikat támogató projekt 5,658 milliárd forint vissza nem térítendő európai uniós forrásból, az Emberi Erőforrás Fejlesztési Operatív Program Plusz keretében valósul meg.
Az EFOP_PLUSZ-3.1.1.-24-2024-00001 azonosító számú „Társadalmi kohéziót erősítő komplex bűnmegelőzési és reintegrációs program” 2024 szeptemberében indult az ország összes büntetés végrehajtási intézetében, így a Baranya Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézetben is. A Belügyminisztérium és a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága együttműködésével megvalósuló projekt a büntetés-végrehajtási szervezet reintegrációs tevékenységeivel szorosan együttműködve, azt kiegészítve valósul meg.
A projekt célja, hogy a bevonásra került fogvatartottak és hozzátartozók személyre szabott egyéni és/vagy csoportos formában munkaerő piaci és reintegrációs szolgáltatásokat kapjanak, melyek a társadalomba történő visszailleszkedésüket segítik elő. A program szerves részét képezi a jóvátételi programok megvalósítása is. A jóvátétel szimbolikusan erősíti a fogvatartottak közösségi értékekhez való elköteleződését, tudatosságra és felelősségvállalásra ösztönzi őket, fejleszti önértékelésüket, belső motivációs bázisukat, elősegíti az elkövetett bűncselekmény szimbolikus kompenzálásának lehetőségét. A jóvátételi törekvés elfogadása a közösség részéről nagymértékben hozzájárul a szabadulás utáni sikeres újrakezdéshez, segíti a befogadást és a beilleszkedést is.
A Baranya Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézet fogvatartottjai többször kaptak lehetőséget arra, hogy megbánásukat kifejezzék, városszépítési és épületfelújítási tevékenységek keretében hozzák helyre – szimbolikusan a város lakosai felé tett jóvátételükkel – a bűncselekmény elkövetésével okozott károkat.
A fogvatartottak jóvátételi szándékát a Pécsi Tankerületi Központ Pécsi Kodály Zoltán Kollégium fogadta be ismét, az EFOP_PLUSZ-3.1.1. projekt keretében most először valósult meg ilyen tevékenység. A hét napon keresztül zajló (2025. június 23.-2025. június 29.) jóvátételi program során a fogvatartottak szakmai tapasztalataikat felhasználva, önkéntes tevékenység keretében azon dolgoztak, hogy karbantartási és felújítási munkálatokkal komfortosabbá tegyék a kollégiumban lakó diákok számára az otthonuktól távol töltött időszakot.
A jóvátételi program épület felújítási és karbantartási munkáinak megkoronázásaként a felújított helyiségek ünnepélyes átadására került sor a Pécsi Kodály Zoltán Kollégiumban 2025. július 1-jén, mely során köszöntőt mondott Dobrás Éva a Pécsi Kodály Zoltán Kollégium igazgatója, Szabó András bv. alezredes a Baranya Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézet parancsnoka, Tóth László Ákos a Pécsi Tankerületi Központ igazgatója és dr. Hoppál Péter országgyűlési képviselő.