A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Baranya Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézet
Intézetünkben is zajlik az EFOP-1.3.3-16-2016-00001 kódszámú, "Fogvatartottak reintegrációja" című kiemelt projekt.
Intézetünkben is zajlik az EFOP-1.3.3-16-2016-00001 kódszámú, "Fogvatartottak reintegrációja" című kiemelt projekt.
Az Európai Unió által finanszírozott, közel négy évre tervezett projekt az ország valamennyi bv. intézetében, így Baranya megyében is elérhető. Tekintettel a fogvatartottak lehetséges átszállítására, és a szabadulás helyére, a Közép-Magyarország régióban költségvetési forrásból valósul meg a fogvatartottak reintegrációs programja.
A 3,5 milliárd forint keretösszegű pályázat célja a büntetés-végrehajtás rendszerébe bekerült fogvatartottak társadalomba történő visszailleszkedésének elősegítése a szabadulás előtt és után. A program teljes ideje alatt 4000 fogvatartott részesülhet egyéni és csoportos foglalkozások keretében humánszolgáltatásokban az egyéni szükségleteikhez igazítva, illetve 1000 fő szerezhet piacképes szakmát.
A szabadságvesztés alatt állók önkéntes alapon jelentkezhetnek, de a belépés feltételekhez kötött. Intézetünkben jelenleg is zajlik a fogvatartottak toborzása és tájékoztatása. A projekttevékenységet helyi szinten két tanácsadó és egy szakmai vezető látja el.
A számos igénybe vehető szolgáltatás között szerepel álláskeresési tanácsadás, kompetenciafejlesztés, motivációs beszélgetés, szociális ügyintézés, a családi kapcsolatok helyreállítása és többféle típusú szakképzés. Emellett a fogvatartottak jóvátételi programokban is részt vehetnek, amely során pozitív, értékteremtő tevékenységet végezhetnek a közösség és a társadalom javára. Új elem a TÁMOP előzményprojekthez képest, hogy hozzátartozók is a projekt célcsoportjába tartoznak, ezáltal még nagyobb hangsúly kerül a bűnismétlés megelőzése szempontjából a családi kapcsolatok helyreállítására, erősítésére.
A projektmunkatársak részére az intézet biztosított egy irodahelyiséget, ahol az előkészítő munka jelenleg is zajlik.
A projektről bővebb információkat a www.tettprogram.hu weboldalon olvashatnak!
Az EFOP 1.3.3-2016-00001 azonosítószámú, "Fogvatartottak reintegrációja" című projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.