A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Baranya Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézet
2019. november 18-tól 22.-ig valósult meg az a jóvátételi program, amelyben négy elítélt önként vállalta, hogy a Pécsi, Megye utcai Gyermekotthon lakószobáinak felújításához segítséget nyújt.
Az EFOP-1.3.3. -16-2016-00001 azonosító számú kiemelt projekt 2016 októberében indult országszerte a büntetés-végrehajtási intézetekben, melynek egyik reintegrációt is elősegítő fontos részét képezik a fogvatartottak bevonásával szervezett jóvátételi programok.
Pécs városa az elmúlt években szívesen vette és fogadta a Baranya Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézet jóvátételi programjain belül megvalósuló resztoratív munkát. Intézetünk jóvátételi program keretében többször vett már részt városszépítési munkákban, 2017. júniusában és 2018. májusában a Káptalan utcai Szabadtéri színpad tisztítására és területrendezésére, 2018. októberében a Csontváry Múzeum alagsorának rendbetételére került sor. 2019. júniusában a Zöld Folt Közösségi Kert területének tisztítása, tereprendezése és épület karbantartása valósult meg a kertben tevékenykedő pécsi lakosok számára.
2019. novemberében a Baranya Vármegyei Gyermekvédelmi Központ és Területi Gyermekvédelmi Szakszolgálat Pécsi Gyermekotthonában épület karbantartási és felújítási munkálatok elvégzésére merült fel az igény a dolgozók részéről az ott élő gyermekek mindennapi életkörülményeinek javítása érdekében.
A jóvátételi program keretében a Baranya Vármegyei Gyermekvédelmi Központ és Területi Gyermekvédelmi Szakszolgálat alegységét képező Pécsi Gyermekotthon épület karbantartási és felújítási feladatainak végrehajtására került sor, ezen belül szobák/helyiségek falainak javítása, festése, mázolása volt a fő feladat, a fogvatartottak öt napon át, naponta nyolc órát töltöttek a munkavégzéssel. A gyermekotthon helyszíni szemléjét követően aláírásra került az Eseti megállapodás is a fogadó szervezet és Intézetünk között.
A jóvátételi munkáltatásban 4 fő felnőtt korú elítélt vett részt, akik mindannyian az EFOP-1.3.3. projekt program bevont ügyfelei.
A fogvatartottak önként vállalják a munkát, hisz segít nekik abban, hogy a társadalom hasznos tagjának érezzék magukat, hogy csökkenjen a bűncselekményük miatt a társadalom irányába érzett szégyenérzet, bűntudat, nem utolsósorban pedig az intézeten kívül végzett munka változatosságot is hoz a bezárva töltött mindennapokba.
A jóvátételi program az EFOP-1.3.3-16-2016-00001 azonosítószámú, "Fogvatartottak reintegrációja" című projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.