A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Baranya Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézet
Az EFOP-1.3.3.-16-2016-0001 azonosító számú "Fogvatartottak reintegrációja" kiemelt projekt 2016. októberében indult a büntetés-végrehajtási intézetekben. A program egyik eleme a fogvatartottak részére szakmai végzettség megszerzésére irányuló képzés.
Intézetünk sajátosságait figyelembe véve szobafestő szakképzés szervezését hagyta jóvá a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága. Az EFOP projektbe az intézet átlagos létszámának 40%-a bevonásra került. A bevont fogvatartottak közül 12 főnek – 9 fő felnőtt és 3 fő fiatalkorú – volt lehetősége részt venni a képzést követő szakmai vizsgán.
A 12 órás tanulás-módszertani felkészítést követően 480 óra elméleti, valamint gyakorlati képzés valósult meg intézetünkben munkanapokon, napi 8 órában.
A tanulók a szakképzés során az elméleti és gyakorlati oktatók segítségével megtanultak többek között tervdokumentációról vagy helyszínen felmérést készíteni, felületdiagnosztikát végezni, szakmai javaslatot adni a felújítandó felület minősítéséről, anyagmennyiséget számolni tervrajzról és helyszínen, takarást és maszkolást végezni, élvédőket javítani, különböző glettanyaggal simítani a felületen kül- és beltérben, kézi és gépi csiszolással finomítani a felületet, mészfestést készíteni új vagy régi felületre kül- és beltérben fehér és színes kivitelben, fröcskölést készíteni, tapétázást és díszítést készíteni, mintanyomó hengerezést készíteni, egyszerű faerezet utánzatot festeni; betartani a munkavédelmi, biztonságtechnikai, tűz- és környezetvédelmi előírásokat és elvégezni a szükséges utómunkálatokat.
A szobafestő szakképzés ismeretanyagának elsajátítását követően a képzés komplex szakmai vizsgájára 2020. január 10-én került sor a Baranya Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézetben.
A sikeresen vizsgázó fogvatartottak OKJ-s részszakképesítést igazoló államilag elismert bizonyítványt kaptak.
A gyakorlati vizsga folyamán a vizsgázók a kihúzott tétel alapján munkatervet állítottak össze a szobafestő, díszítő munkák és tapétázási munkák témakörben, majd a rendelkezésükre álló falfelületen adtak számot gyakorlati tudásukról.
A szóbeli vizsga alkalmával a résztvevők központi tételsor alapján tételhúzást követően a képzésen megszerzett elméleti tudásukat bizonyították építőipari közös tevékenység; szobafestő, díszítő munkák és tapétázási munkák témakörben.
A sikeres szóbeli és gyakorlati vizsgát követően kerültek átadásra a szakképzettséget igazoló OKJ-s bizonyítványok a vizsgázók részére.
A rész-szakképzettséget igazoló bizonyítvánnyal szabadulást követően az építő- és szolgáltató ipar különböző területein tudnak majd elhelyezkedni a résztvevők.
A büntetés-végrehajtás egyik legfontosabb feladata a reintegráció, az elítéltek társadalomba történő visszailleszkedésének elősegítése. Ennek a célnak az elérése érdekében nagy hangsúlyt kap az elítéltek oktatása, önbecsülésük és felelősségérzetük fenntartása, fejlesztése, illetve a társadalmi hasznosság tudatának kialakítása. A reintegrációs stratégia egyik legfontosabb eleme az oktatás, az alapvégzettség megszerzésének biztosítása, a mindennapokban hasznosítható tudás elsajátításának elősegítése, nem utolsósorban pedig a munkakultúra elsajátítása.
Az EFOP–1.3.3-16-2016-00001 azonosító számú, „Fogvatartottak reintegrációja” című projekt a Széchenyi 2020 program keretében, a büntetés-végrehajtási szervezet reintegrációs tevékenységeivel szorosan együttműködve, azt kiegészítve valósul meg.
A projektről bővebb információt a www.tettprogram.hu, valamint a https://www.bv.gov.hu/hu/efop-1-3-3 oldalon olvashatnak.