A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Baranya Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézet
![](https://bv.gov.hu/sites/default/files/szabo_andras.jpg)
Különleges látvány tárul azok elé, akik a Baranya Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézet északi területére lépnek. Erős falak biztosítják minden magyarországi börtön biztonságát, azonban a pécsi intézet egyedülálló módon tűnik ki közülük.
A börtön északi oldalát hosszasan határolja a majd 800 éves, számos háborút és városvezetést túlélt eredeti várfal maradványa, amely egykor a falakon belül élők védelmét szolgálta. A masszív kőfal napjainkban több mint hét méter magasan emelkedik a börtönépületek fölé, autentikus hangulatot árasztva magából.
Pécs városát Sopianae néven a rómaiak alapították Pannónia tartományban, a II. században. A ma is teljes pompájában álló Székesegyház alapjait 1040. tájékán építették. A pápa az épületet 1991-ben Bazilika rangra emelte (basilica minor). Az altemplomban látható az eredeti építmény nyomai. Érdekesség, hogy Orseolo Péter itt lett eltemetve, nem Székesfehérváron, vagy Nagyváradon, mint a korabeli királyok.
A 1241-42-es tatárjárás elpusztította Pécset. A város hamarosan azonban újratelepült, és a kiszolgáltatottság csökkentésére a várat kőfallal vették körül, amelynek célja a székesegyház, a püspöki palota, valamint az ezekhez tartozó épületek védelmének biztosítása volt. A 13. századi püspökvári erősítésekkel egyidőben megindult a várost körülvevő mintegy 3000 méter hosszú fal építése is. Magyarországi viszonylatban akkoriban Pécs rendelkezett a legnagyobb alapterülettel. Pécs falai túlélték a kuruc háborúkat és az 1780-as évekig érintetlenül álltak, sőt még 1845-ben is nagyrész megvoltak. A 19. század során a városrendezési elképzelések miatt pusztultak el sok helyen a város falai. Azért, hogy a 800 éves műemlékekre a jövő nemzedéke is rácsodálkozhasson 2008-ban és 2014-ben felújították a megmaradt várfalakat.
Az egykor 3000 méter hosszú kőfal egyes részei a város több pontján még ma is állnak, például a Baranya Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézet északi oldalát ma is ez a műemléki védettség alatt álló építmény határolja.