A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Baranya Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézet
A Baranya Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézet meghívására 2024.04.30-án intézetünkbe látogatott a Pécsi Tudományegyetem Klinikai Központ két munkatársa, Dr. Endrei Dóra és Kozma Anita, valamint a Pécs Megyei Jogú Város Egyesített Egészségügyi Intézmények két munkatársa, Cserfainé Dr. Kovács Ágnes és Ribarics Ildikó. A tárgyalás elsődleges célja telemedicina bevezetésének lehetősége az intézetünkbe.
Mit is jelent pontosan a telemedicina? Ez egy olyan egészségügyi szolgáltatás, mely során a beteg (jelen esetben a fogvatartott) és az őt ellátó egészségügyi személyzet (orvos, ápoló, terapeuta, gyógyszerész) között térbeli és/vagy időbeli távolság van, közvetlenül nem találkoznak, a kapcsolatuk valamilyen távoli adatátviteli rendszeren keresztül jön létre. Az online szakorvosi vizsgálat csak egy szelete a telemedicina kiterjedt rendszerének. Például a “távoli bőrgyógyászati vizsgálat”, vagyis a teledermatológia olyan ellátást jelent, mely során a beteg bőrtüneteiről nagy felbontású, színes, digitális fotókat készít vagy maga a beteg vagy egy szakember, majd ezeket szövegesen kiegészítve internetkapcsolattal rendelkező telekommunikációs eszköz segítségével juttatja el egy bőrgyógyász szakorvoshoz leletezés, véleményezés céljából.
A nyugat-európai országokban, Skandináviában vagy például Észtországban a távgyógyászat már most is fontos szerepet játszik az egészségügyi ellátásban. A világjárvány kiváltotta helyzet, valamint a börtönökben lévő előállítások számának csökkentése szintén kedvez a telemedicinás rendszerek kiépülésének szerte a világon, így nálunk is. Az online szakorvosi vizsgálatok szempontjából a hazánkban rendelkezésre álló felhő alapú betegadminisztrációs szoftverek, valamint az e-recept rendszere nagymértékben segíti és megkönnyíti a távgyógyászat ezen formájának gyakorlati kivitelezését.
A telemedicina legnagyobb előnye az időbeli és térbeli függetlenség és rugalmasság. Számos vizsgálat igazolja, hogy bizonyos kórképek esetén a diagnózis felállításához nem feltétlenül van szükség személyes orvos-beteg találkozóra. Különösképpen igaz ez a bőrgyógyászatra, ahol a megtekintés a diagnosztizálás alapvető része, amihez sokszor egy jó minőségű fotó is tökéletesen elég. Ezen felül néhány jól irányzott kérdés segítségével felállítható a diagnózis.
A beteget érintő egyéni előnyök mellett a telemedicina az egész egészségügyi rendszer számára is előnyökkel jár. A kórházak számára a telemedicina alkalmazása alacsonyabb költségekkel jár az idő és az emberi erőforrások szempontjából, például az esetleges szakemberhiány megoldásában is segítséget nyújthat. Időmegtakarítást és nagyobb rugalmasságot jelent az orvos számára is, aki így könnyebben és gyorsabban tud kapcsolatot létesíteni pácienseivel és kollégáival. Arról nem is beszélve, hogy a váróteremben várakozó betegeknek nem feltétlenül szimpatikus látvány egy megbilincselt fogvatartott kísérése.
A tárgyaláson online segítségünkre volt Dr. Kiss-Diófalvi Katalin bv.alezredes, a BVOP Egészségügyi Főosztály vezetője. A megjelentek részére levetítésre és kinyomtatásra került az elképzelés, hogy miként működhetne ez a rendszer a börtön falain belül is.
A megbeszélés után a vendégeink betekinthettek a börtön életébe, megnézhették az egészségügyi részleget és a telemedicinához szükséges, már beszerzett eszközöket, majd együtt ebédeltek az intézet parancsnokával és képviselőivel.
A tárgyalás jó hangulatban telt, reméljük annak a mielőbbi eredményességét.