A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Baranya Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézet
A büntetés-végrehajtási pártfogó felügyelő olyan hivatalos személy, aki a támogató és kontroll funkciók érvényesítésével végrehajtja a törvény alapján fennálló vagy elrendelt pártfogó felügyeletet, valamint az igazságügyért felelős minisztérium, a törvényszék és a bv. szerv megkeresésére környezettanulmányt vagy pártfogó felügyelői szakértői véleményt készít a döntések megalapozásához. A feldatok azonban itt nem érnek véget.
Továbbá aktívan és hatékonyan részt vesz az elítéltek szabadulásra történő felkészítésében, valamint segítséget nyújt a szabadult elítéltek részére a társadalomba való visszailleszkedésükben. Funkcióját tekintve bűnmegelőzési szakember, akinek legfőbb célja a szabadulás előtt álló és szabadult elítéltek eredményes reintegrációja, ezáltal a visszaesési kockázatuk csökkentése.
Munkájáról, hivatásáról beszélt a pécsi kolléganő.
„A Baranya Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézetben 2019. májusában kezdtem el dolgozni pártfogó felügyelőként. Egyik barátom hatására választottam munkahelyemül a bv. intézetet, és hivatásomul a pártfogó felügyeletet. Évekig együtt dolgoztunk, majd egyedül maradtam a mindennapos kihívásokkal, ő más utat választott magának.
A bv. intézet látszólagos komorsága, szürkesége ellenére gyorsan megszerettem a helyet és viszonylag gyorsan akklimatizálódtam az új környezetbe, megismerve az intézet sajátosságát, kettősségét. A kettősség számomra az általam végzett munkában rejlik igazán, hiszen a pártfogás, ahogy a nevéből is érződik, két arcú hivatás. Egyfelől a kontroll funkció, másfelől a támogatás jellemzi ezt a munkát. Az egyensúly megtalálása sok esetben nem könnyű, illetve egyéni mérlegelés tárgyát képezi a fogvatartottak, vagy már a szabadult pártfogoltak tekintetében. A célcsoport tagjai sem egyformák, más múlttal rendelkeznek, eltérő megoldási stratégiákkal, egyszóval sok esetben eltérő szocializációs mintákat követnek. Így a velük való szakmai munka is ezáltal eltérő lehet. Van, akinek több támogatásra, megerősítésre van szüksége, van, aki több kontrollt igényel a talpra állásban. Nőként különösen erőt próbáló tud lenni a hivatás megélése. A sztereotípiák még napjainkban is erőteljesen jelen vannak a női és férfi szerepek megítélésében, amely különösen igaz erre a hivatásra. A munkám során leginkább ezekre a képességekre, készségekre van szükségem a mindennapokban: hitelesség, határozottság, jó kommunikáció, illetve az önazonosság és az empátia.
A bv. intézet lehetőséget nyújt különféle képzéseken való részvételre is, ahol számtalan a munkánkat segítő módszert, hasznosítható tudást, jó gyakorlatt sajátíthatunk el. Többek között az évek alatt részt vettem a „Vissza a jövőbe” címet viselő, önismerettel, kommunikációs gyakorlatokkal foglalkozó tréningen, amelyet hasznosítok a bv. intézet falain belül. Csoportfoglalkozásokat tartok az érdeklődő és/vagy szabadulás előtt álló elítéltek számára, ahol az empowerment (képessé tevés tétel) a prioritás. Megismerkedtem ezen kívül a megoldásfókuszú módszerrel is, amely a megoldásra helyezi a hangsúlyt, egy új színt tud vinni a problémák megoldásában. A tavalyi évben sikerült részt vennem a resztoratív mediáción, amely által bővültek a problémamegoldó ismereteim.
A sok nehézség, próbatétel ellenére nagyon szeretek itt dolgozni, szeretem a hivatásom, amely már a részemmé vált. A legfontosabb számomra a munkám során, hogy a kontroll és a támogatás mezsgyéjén segítsem a fogvatartottakat és a szabadultakat, hogy elkerüljék egy esetleges újabb bűnelkövetést, és sikerüljön visszailleszkedniük a társadalomba.”