A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Baranya Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézet
A Baranya Vármegyei Bv. Intézet, a II. agglomerációba tartozó kutya telepvezetők és szolgálati kutyavezetők részére a BVOP Biztonsági Szolgálat Központi Támogató Főosztály, Agglomerációs és Készenléti Osztálya bevonásával egynapos összevont gyakorlati képzést szervezett.
A képzés célja a kutyavezetők és szolgálati kutyák aktuális képzettségi szintjének felmérése, az új kiképzési metodikák megismertetése és azok szinten tartó képzésekbe történő átemelése, valamint a végrehajtandó tréningek által a kutyavezetők és szolgálati kutyák felkészültségének fokozása volt.
A 2024.11.08-án megtartott képzésen részt vettek pécsi kutyavezetőkön kívül a Pálhalmai Országos Büntetés-végrehajtási Intézet, a Tököli Országos Büntetés-végrehajtási Intézet, a Közép-dunántúli Országos Büntetés-végrehajtási Intézet, a Budapesti Fegyház és Börtön, valamint a Baranya Vármegyei Rendőrfőkapitányság kutyavezetői. A kutyavezetők elképzelése, hogy ezen összevonás mostantól rendszeressé váljon.
A képzésben részt vett járőr kutyáknak elengedhetetlen a fogásuk fejlesztése, a valós, mindennapi szolgálat ellátással összefüggő szituációk gyakorlása, a kutyavezetők taktikai felkészültségének fejlesztése. Ebben nagy segítséget nyújtott Kolerics Péter (segéd, kiképző), aki a Sopronkőhidai Fegyház és Börtön kutyatelep vezetője, és kiképzője volt hosszú éveken keresztül. Péter a Készenléti Rendőrséggel, a TEK kutyás szolgálatával, illetve Egri Gábor bv. törzsőrmesterrel és kutyáival már évek óta együtt dolgozik, így a tréningen a lehető legéletszerűbb szituációk és gyakorlatok kerültek megvalósításra. Ezáltal rálátása volt a szolgálati kutyák képzettségének felmérésére, javítására is.
A kábítószer kereső kutyák az intézet zárkáit, illetve munkaterületeit a képzés keretein belül átvizsgálhatták. Valós szituációban lehetett a kutyákat tréningezni, hogy minél hatékonyabbak legyenek a mindennapi szolgálatuk ellátása során. Lehetőség nyílt az agglomeráción belüli intézetek, társszervek közti, tapasztalatcserére, a tiltott anyagok bejutási lehetőségeinek átbeszélésére, valamint az előtalálási helyek felderítésére a hatékonyabb szolgálat ellátás érdekében. A rendőrségtől meghívott kollégáknak a kábítószere különbözik az intézetünk által használt szerektől, valamint ők a börtönökben dolgozó kutyavezetőktől eltérő kutatás tematikát alkalmaznak. Ezáltal a jelenlévők profitálhattak az általuk használt metodikából.
A program egyik fő törekvése, miszerint, hogy szorosabb együttműködés legyen a rendőrség kötelékével, illetve a későbbiekben még hatékonyabbá váljon a szolgálat ellátás, a kölcsönös segítségnyújtás, elérte a célját.