A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Baranya Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézet
![](https://bv.gov.hu/sites/default/files/szabo_andras.jpg)
A Pécsi Tankerületi Központ megállapodást kötött a Baranya Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézettel, miszerint jóvátételi munkavégzés kereti között felújítási munkálatokat végeznek a Pécsi Kodály Zoltán Kollégiumában.
A megállapodás célja volt, hogy a fogvatartottak körében az önkéntes munkavégzést népszerűsítsék, a közösség érdekében végzett jóvátételt biztosítsák a fogvatartottak reintegrációja keretében.
Ezen felül a jóvátétel szimbolikusan is erősíti a fogvatartottak közösségi értékekhez való elköteleződését, tudatosságra és felelősségvállalásra ösztönöz, fejleszti az önértékelést, belső motivációs bázist, elősegíti az elkövetett bűncselekmény szimbolikus kompenzálásának lehetőségét.
A kollégium lakószobáinak, folyosóinak a falfestése, a szobaajtók és ajtófélfák mázolása, a vízvezetékcső festése - és egyéb előzetesen az intézmény igazgatójával egyeztetett karbantartási munkák elvégzése - 4 fő fogvatartott szorgos keze munkájának köszönhetően került végrehajtásra 2024.november 22-28. között, minden nap.
Szabó András bv. alezredes, a Baranya Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézet megbízott parancsnoka elmondta, hogy a fogvatartottak alapos szűrést követően kerültek kiválasztásra, akik térítésmentesen hajtották végre a jóvátételi munkavégzést, elősegítve ezzel a társadalomba való visszailleszkedésüket.
Dobás Éva, a Kodály Zoltán Kollégium igazgatója kifejtette, hogy az ötvenéves épületen a karbantartási munkák különösen fontosak, mivel a céljuk az, hogy a diákok lakókörnyezetét otthonosabbá, élhetőbbé tegyék.
A munkálatok sikeréhez támogatás érkezett külső forrásokból is. Mácsár Lajos igazgatóhelyettes tájékoztatása alapján a festékanyagokat egy festékgyártó cég adományozta, míg az ecseteket, maszkolószalagokat és egyéb segédanyagokat a kollégisták szülei biztosították. Ez a közös összefogás tette lehetővé, hogy hat szoba és egy folyosórész is megújuljon – hangsúlyozta.
Az igazgató szerint az intézményvezetők, a nevelőtestület és a szülők is pozitívan fogadták a kezdeményezést. A diákok élhetőbb és szebb lakókörnyezete pedig már most is látható jele a sikeres együttműködésnek.
Dobás Éva hangsúlyozta, hogy az intézményben már korábban is működött bűnmegelőzési műhelysorozat, amelynek keretében a diákok látogattak el a büntetés-végrehajtási intézetbe. A mostani együttműködéstől azt remélik, hogy hosszútávú kapcsolat alakulhat ki a Baranya Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézettel, amelyből nemcsak a fogvatartottak, hanem a diákok is profitálhatnak.
Az eseményről a Pécs Tv és a Dunántúli Napló is tudósított.