A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Szegedi Fegyház és Börtön
„Ne ölj” címmel, október 12-én délután színdarabot mutatott be a Szegedi Fegyház és Börtön elítéltjeinek társulata, hozzátartozóknak, oktatási- civil- és rendvédelmi szervezetek képviselőinek.
A színdarab a Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács „Tízparancsolat” című projektjének keretében valósult meg, amelyre a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága nyújtott be pályázatot.
A program során a Tízparancsolat egy-egy eleméhez kapcsolódó képzőművészeti és irodalmi alkotások elkészítése mellett színdarabokat is bemutatnak az ország tíz büntetésvégrehajtási intézetében.
A „Ne ölj” parancs a Csillagbörtön alkotó elítéltjeinek jutott. Ezzel a címmel írtak a fogvatartottak fél évvel ezelőtt egy színdarabot, amelyet azóta hetente kétszer próbáltak és a díszletet is elkészítették, Várnagy Andrea művészeti mentor, Liszt Ferenc Díjas zongoraművész és Benkó Ildikó bv. őrnagy, reintegrációs tiszt segítségével.
A történet szerint Csillag József újságíró egy bűnügyben gyűjt információkat, miközben az apja gyilkosságért ül börtönben, akivel nem tartja a kapcsolatot. A történet két szálon fut, az egyiken az újságíró és az elítélt apa kapcsolata, a másikon egy léha futballsztár bűnügye tárul a néző elé. A két szálat a tudósító köti össze.
A darabról így írt a társulat:
"A külvilág szemében a fogvatartotti társadalom olyannak tűnhet, mint hajósoknak a jéghegy. A vízfelszín feletti rész jól látható és mint ilyen könnyen megítélhető, ugyanakkor ez a nagy egésznek csak egy tördéke, ahogy mondani szokás: „ csak a jéghegy csúcsa”. A víz alatti része viszont hatalmas és a tapasztalatlan hajósok számára ismeretlen veszélyeket hordozhat.
A hideg, ismeretlen mélység bemutatásához nyújtott remek platformot a „ Tízparancsnolat” című projekt. Az elmúlt hat hónap során személyesen tapasztalhattuk kollégáimmal, hogy miként kapcsolódik össze a színjátszás jellemformáló és közösségépítő ereje által, egy összetartó csapattá a hajó fogvatartotti legénysége, hogy biztonságban és élményekben telve érhessenek révbe az előadást követően."