A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Szegedi Fegyház és Börtön
![](https://bv.gov.hu/sites/default/files/kopcsik_karoly_0_0.jpg)
![](https://bv.gov.hu/sites/default/files/kopcsik_karoly_0_0.jpg)
![](https://bv.gov.hu/sites/default/files/kopcsik_karoly_0_0.jpg)
Hirtelen csaptak fel a lángok 35 éve az elítélteket foglalkoztató Alföldi Bútorgyár Cserzy Mihály utcai kárpitos üzemében. 1988. július 28-a délelőttjén Szeged egyik legnagyobb tüzéhez riasztották a mentőket és a tűzoltókat.
A tűz pillanatok alatt, a robbanás sebességével terjedt az 1700 négyzetméteres csarnokban, ahol aznap száznegyvenkettő elítélt és hat művezető dolgozott. Azonnal elkezdődött a tűzoltás és az életmentés, de a mérgező gázokat, a füstöt és a tüzet csak több mint kétórás megfeszített munkával tudták megállítani. A mentés közben 141 fogvatartott és 4 művezető jutott ki épen vagy kisebb sérülésekkel a területről, együtt mentették egymást a rabok és a felügyelők. A tragédia zűrzavarát kihasználva egyetlen elítélt sem szökött meg. A szerencsétlenségben hárman vesztették életüket, Kovács Hegedűs Gábor bv. őrnagy, Szalay Árpád bv. alhadnagy és egy fogvatartott.
A hősök emlékét márványtábla őrzi a Szegedi Fegyház és Börtön aulájában. A tragédia évfordulóján, július 28-án az intézet dolgozói katonai tiszteletadással emlékeztek az áldozatokra, megkoszorúzták márványtáblájukat és a Belvárosi Temetőben sírhelyüket.