A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Szegedi Fegyház és Börtön
„Irigység” címmel írtak és adtak elő darabot a Csillagbörtön irodalmi színpados elítéltjei a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnokság művészetterápiás projektjének keretében, amelyet október 31-én, kedden mutattak be a Csillagbörtön kultúrkörletén az intézettel kapcsolatot tartó társszervek vezetőinek és a fogvatartottak hozzátartozóinak.
A hét fő bűnt: a kevélységet, a fösvénységet, a bujaságot, az irigységet, a torkosságot, a haragot és a jóra való restséget hét büntetés-végrehajtási intézet irodalmi színpada mutatta be októberben. Az utolsó előadás Szegeden, egyben zárása is volt a bemutatók sorának. Az irigység, mint fő bűn a Csillagbörtön alkotó elítéltjeinek jutott. Ezzel a címmel írtak a fogvatartottak fél évvel ezelőtt egy zenés színdarabot, amelyet azóta hetente többször is próbáltak Várnagy Andrea művészeti mentor, Liszt Ferenc Díjas zongoraművész és Benkó Ildikó bv. őrnagy segítségével.
Az ősbemutatón Kovács Mihály bv. ezredes, a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnokságának szolgálatvezetője köszöntötte a darabban szereplő elítéltek hozzátartozóit, a társszervek képviselőit, az országos és regionális sajtó munkatársait. Az ezredes beszélt a művészetterápiás projekt előzményéről, hiszen tavaly a Tízparancsolat volt a témája az elítélt társulatok előadásainak az ország tíz büntetés-végrehajtási intézetében, egyben kiemelte a művészetterápiát a fogvatartottak reintegrációjában. Majd Várnagy Andrea művészeti mentor, Liszt Ferenc Díjas zongoraművész, aki az elmúlt hónapokban hét büntetés-végrehajtási intézetben, így Szegeden segítette az elítélttársulatok alkotói folyamatát, elmondta, hogy a művészet által az előhívott és az eddig kimondatlan érzések is felszínre kerültek, így a művészet hidat épített a két oly különböző világ közé.
Dr. Vitályos Eszter a Kulturális és Innovációs Minisztérium miniszterhelyettese, parlamenti államtitkára is megtekintette az előadást, aki szerint a nap témája volt a javulás útjára lépés. Hangsúlyozta, hogy a művészet gyógyító ereje közelebb hozza a fogvatartottakat a Biblia tanításához és Isten üzenetéhez, hogy a zárt falak mögött élő elítéltek méltók lehetnek arra, hogy a társadalom visszafogadja őket.
A megnyitó beszédek után kezdődött az előadás, amelyről a fogvatartottak írtak ajánlót.
„A színpadi krimi egy olyan gyilkosságot mutat be, ahol az indíték az irigység, a kivitelezés pedig mérgezés. Ennek a két fő momentumnak üzenete van: az egyikben láthatjuk, hogy az irigység, mint a hét fő bűn egyike, mennyire el tudja tájolni a lelki iránytűnket, a másikban meg azt, hogy az érzelmi telítettség milyen formában pusztít. A történetben lesz nyomozás, ami nem koncepció, lesz bőven fordulat és csavar aláfestve sláger gyanús dallamokkal. A sokszereplős előadásban az alapos nyomozó csetlő-botló segédjével lépésről-lépésre halad a bűntény felderítésében. Az elkövető folyamatosan ködösít és itt tényleg igaz, hogy mindenki gyanús. A végére kiderül, hogy ki a gyilkos, milyen apróság buktatta le és a feszültség feloldódik az érzelmek kirobbanásában. És ami a legfontosabb mondanivalója ennek a darabnak, hogy mennyire átjárja az életünket az irigység, miközben egy olyan tévhiten alapszik, hogy többre van szükségünk ahhoz, hogy boldogok legyünk, mert aki irigy sohasem lesz boldog.”
„A Támogatott tevékenység a Belügyminisztérium és a Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács támogatásával valósult meg”.