A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Szegedi Fegyház és Börtön
Vajon sikerült-e megtalálniuk a boldogságot a Szegedi Fegyház és Börtön irodalmi színpados elítéltjeinek? Ezt a kérdést feszegette humorosan az az előadás, amely a hét erény egyikét, a jó akaratot dolgozta fel november 4-én a Szegedi Fegyház és Börtön kultúrtermében. Az ősbemutatót az intézet dolgozói és a színdarabban szereplő fogvatartottak hozzátartozói tekintették meg.
Az előadást a Belügyminisztérium és a Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács által támogatott „A szervezeti reformok és a művészetterápia kibontakozása” címmel benyújtott nyertes pályázat, a „Hét erény – erények a modern művészetben” című programeleme hívta életre.
A bemutató közönségét, Kozák József bv. alezredes, a fogvatartási ügyek osztályvezetője köszöntötte. Elmondta, hogy a „Bezárt Társulat” nevű irodalmi színpad tagjai három éve együtt szerepelnek a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága szervezésében és a Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács által támogatott eddigi pályázatok eredményeként. 2022-ben a Tízparancsolat, 2023-ban a Hét főbűn témájára írtak darabot. Benkó Ildikó bv. alezredes hozzátette, hogy a fogvatartottak fél éve minden héten próbáltak, együtt írták a színdarabot és a díszletet is maguk készítették két elítélttársuk segítségével. A próbák során Várnagy Andrea Liszt Ferenc-díjas zongoraművész személyesen látta el a csapatot tanácsokkal.
A darab egy romkocsmában játszódik, ahová gyakorta betér a vasutas, a tanár, a liftszerelő és megannyi szereplője egy átlagos napnak - akik egy olyan készüléket hordanak a fejükön, amelyről úgy gondolják, ha ezt egész nap viselik teljesülnek álmaik, vágyaik, megszépíti az életüket. Egy nap idegenek térnek be a „Szánom-bánom Bárba” és csodálkozással szemlélik a törzsközönséget, beszédbe elegyednek velük és a „kütyüktől” boldogságot remélőket rávezetik arra, hogy mi az élet igazi értelme. Korunk aktuális témája kapcsán a fogvatartottak arra jutnak a darab végére, hogy a mesterséges intelligencia, a virtuális világ nem teszi az embereket boldoggá, azt saját magunkban kell megtalálni, hiszen „az ember eredendően jónak születik”, ahogy ez a fogvatartottak előadásában is elhangzik.
A közönség vastapssal fogadta az elítéltek játékát, végül a Szegedi Fegyház és Börtön nevében Vajda Szabolcs bv. alezredes, parancsnokhelyettes sárgarózsa csokorral köszönte meg Várnagy Andreának az elítéltek felkészítését.