A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Szombathelyi Országos Büntetés-végrehajtási Intézet

A Szombathelyi Országos Büntetés-végrehajtási Intézet negyedik alkalommal csatlakozott a Múzeumok éjszakája rendezvénysorozathoz. A Szombahelyen a Savaria Múzeum által koordinált program részeként június 20-ára meghirdetett intézetlátogatáson két turnusban 188 ember vett részt.
Ahogy 2023 óta minden évben, most is napok alatt betelt a létszám a Múzeumok éjszakájára meghirdetett börtönlátogatásra. Ezúttal is két turnusban: 18 órától és 20.30-tól fogadtuk az érdeklődőket. A „börtönjárat” népszerűsége is töretlen: mindkét időpontra rabszállító járművekkel érkezhettek a Söptei útra a látogatók.
A parkolóban régi bv-s szállítójárművekbe nézhettek és ülhettek be az érdeklődők, akik nem tudtak olyan kérdést feltenni, amelyre ne tudott volna válaszolni Rába András bv. törzszászlós. A látogatókat Teráz Norbert bv. alezredes, az intézet általános parancsnokhelyettese köszöntötte, aki a Műveleti Osztály és a kutyás szolgálat munkatársainak látványos bemutatóit is kommentálta. Fogvatartotti engedetlenség, fogolyszökési kísérlet, fegyveres támadás is a műsor része volt, a bemutatót mindkét turnusban tapssal díjazta a közönség. A bástyafalon belül a színházteremben folytatódott a program, és aki figyelmesen hallgatta Teráz Norbert bv. alezredes intézetet bemutató előadását, a kvízkérdésekre többségére megtudhatta a helyes választ. Az aulában régi bv-s egyenruhákat, bilincseket, kalodát és bitófát láthattak a résztvevők, akik ezután a látogató- és a távtárgyaló helyiségben ismerkedtek a börtönélet mozzanataival, az oktatóteremben pedig a műveletis kollégák segítségével kipróbálhatták a mozgáskorlátozó eszközöket, és akár testpáncélt is magukra ölthettek. A terem másik felében a fogvatartottak és hozzátartozóik határtalan kreativitásáról árulkodó, a börtönbe bejuttatni szándékozott tiltott tárgyak – köztük elképzelhetetlenül mini telefonok - tárlata nyűgözte le őket.
A körleten több zárkába is benézhettek a látogatók, a biztonsági zárka sötétjét és csendjét és megtapasztalhatták, majd a börtönkápolna megtekintése és a börtönkvíz eredményhirdetése után - remélhetőleg - élményekkel telve búcsúztak az intézettől.
Ezúttal is messzire elért a börtönlátogatás híre: Székesfehérvárról és Csongrádból is jöttek érdeklődők. A mai börtön helyén egykoron működő Garasin, majd Savaria laktanyában szolgáló sor- és hivatásos katonák most is kíváncsian léptek be a kapun, a sétaudvaroknál „felismerték” az egykori alakulóteret, a rendezett épületeket, zöldfelületeket látva pedig mindannyian elismerően nyugtázták, hogy a büntetés-végrehajtás jó gazdája a területnek.
Az éjszakába nyúló program népszerűségét mi sem jelzi jobban, mint hogy a Szombathelyi Képtárnál látogatókat felvevő rabszállító járműnél délután egy, az idei regisztrációról lemaradt házaspár már a jövő évi jelentkezésről érdeklődött. Nem is kérdés tehát: 2027-ben újra találkozunk a Múzeumok éjszakáján!



























