A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Szombathelyi Országos Büntetés-végrehajtási Intézet
A szabadságvesztésüket a Szombathelyi Országos Büntetés-végrehajtási Intézetben töltő fogvatartottak is dolgoznak a Vas Megyei Kereskedelmi és Iparkamara székházának felújításán. A kamara és a bv. intézet együttműködésének részleteit szerdán sajtótájékoztatón ismertették az újságírókkal.
Balogh Károly Zsolt, a Vas Megyei Kereskedelmi és Iparkamara főtitkára elmondta: a kamara és a Szombathelyi Országos Büntetés-végrehajtási Intézet a képzések kapcsán eddig is együttműködött, ő maga pedig tiszteletbeli osztrák konzuli teendői miatt is többször járt már az intézetben. A felújítás kapcsán megjegyezte: a kamara által megvásárolt, helyi védelem alatt álló Honvéd téri székház mintegy 300 négyzetméteres középső szintjének korszerűsítésére 50 millió forintot költhetnek. A munkafolyamatok egy részét – főleg bontási, gipszkarton-profilozási feladatokat – a bv. intézettel kötött szerződés alapján fogvatartottak végzik. Hangsúlyozta: mind a székházban dolgozó elítéltek, mind az őket őrző és szakmailag irányító felügyelők munkájával elégedettek.
Teráz Norbert bv. főhadnagy, a Szombathelyi Büntetés-végrehajtási Intézet parancsnokhelyettese az elítéltek társadalmi visszailleszkedést segítő foglalkoztatásáról beszélt és arról, hogy szigorú szempontok alapján választják ki azokat a fogvatartottakat, akik külső helyszíneken dolgozhatnak. A parancsnokhelyettes hozzátette: az elítéltek szakmát is tanulhatnak a szombathelyi börtönben, ami szintén segíti őket abban, hogy szabadulásuk után minél könnyebben visszailleszkedjenek a társadalomba.
Az újságírók egy, a kamara felújításán dolgozó fogvatartottal is beszélhettek: a korábban Németországban építésvezetőként tevékenykedő férfi elmondta, hogy szívesen és örömmel vállalta a külső munkavégzést, hiszen így az idő is gyorsabban és ami még fontosabb, hasznosan telik.
A Szombathelyi Országos Büntetés-végrehajtási Intézetben is sokrétű a fogvatartottak foglalkoztatása: a mosodában 38 elítélt dolgozik, két munkacsarnokban pedig 350 fogvatartott végez bérmunkában összeszerelő, gyártó tevékenységet szombathelyi cégeknek. A körletellátásban 80 fogvatartott vesz részt, továbbá az intézet konyháján és a kiétkező boltban is dolgoznak elítéltek, akárcsak az intézet területén megvalósuló beruházásokon.
A Nyugat-Dunántúli Vízügyi Igazgatóság és a Szombathelyi Országos Büntetés-végrehajtási Intézet közötti együttműködési megállapodás alapján a vízelvezető árkok tisztításában és karbantartásában is közreműködnek a szombathelyi fogvatartottak.
Díjazás nélkül alkalmanként külső helyszíneken jóvátételi munkát is végeznek az elítéltek, ahogy a határkerítés építésében is részt vett néhány, a szabadságvesztését a szombathelyi büntetés-végrehajtási intézetben töltő fogvatartott.
A Szombathelyi Országos Büntetés-végrehajtási Intézet is folyamatosan keresi a lehetőségeket az – elsősorban a bástyafalon belüli munkacsarnokokban megvalósítható – fogvatartotti foglalkoztatás bővítésére, szabad bérmunka-kapacitásait szívesen ajánlja a vállalkozások figyelmébe.