A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Szombathelyi Országos Büntetés-végrehajtási Intézet

A Szombathelyi Országos Büntetés-végrehajtási Intézet az idén új helyszínként csatlakozott a Múzeumok éjszakája szombathelyi programjaihoz. Hogy az újdonság varázsának vagy a zárt világ iránti természetes emberi kíváncsiságnak köszönhető-e az élénk érdeklődés, nem tudni, az azonban tény, hogy szombaton este két turnusban 194 ember pillanthatott be az intézet falai mögé.
Sokan már útközben hangolódtak az élményre: akik éltek a felkínált lehetőséggel, rabszállítóval érkezhettek az intézetbe. A járművekre a Savaria Múzeumnál és a Szombathelyi Képtárnál szállhattak fel az előzetesen regisztrált érdeklődők.
Az első csoportban 115 ember lépett be a kapun, ők a biztonsági ellenőrzés után a belső parkolóban kiállított régi rabszállító járművekbe nézhettek vagy éppen szállhattak be. A látogatókat Teráz Norbert bv. főhadnagy, parancsnokhelyettes köszöntötte, aki okkal kívánt izgalmas estét a vendégeknek, hiszen az intézet műveleti osztályának tagjai és a szolgálati kutyákkal foglalkozó munkatársai látványos bemutatóval készültek. Az imitált fogolyszökés és a túszejtés – akárcsak „élesben” a tornyokkal és több száz kamerával védett börtönben – a parkoló melletti füves területen is eleve kudarcra volt ítélve, és ebben az egyenruhásokon kívül nagy szerepe volt az intézet állományát erősítő két négylábúnak, Pirosnak és Conornak. A "közönség"nagy tapssal jutalmazta a bemutatót.
A program a bástyafalon belül folytatódott: a színházteremben Teráz Norbert bv. főhadnagy, parancsnokhelyettes az intézet működéséről tartott tájékoztatót. Vetített képes előadásában a büntetés-végrehajtási hivatáshoz is igyekezett kedvet csinálni . Aki figyelt, az közben vagy utána könnyebben megbirkózott a börtönkvíz kérdéseivel. A tornacsarnokban fogvatartotti forma- és bv-s egyenruhába öltöztetett próbababák várták a látogatókat, no meg a műveleti osztály tagjai, akik önként jelentkezőkön mutatták be az elítéltek előállításánál alkalmazott mozgáskorlátozó eszközök (kéz- és lábbilincs, vezetőszár) használatát. Sokan rácsodálkoztak a zárkákban talált tiltott eszközökre – a könyvbe vagy éppen kártyapakliba applikált minitelefonok mellett azt a duplafalúvá preparált flakont is sokáig forgatták a kezükben a látogatók, amelyik bekerülése idején minden bizonnyal nem csak borotvahabot rejtett.
A látogatóhelyiségben telefonos beszélőt rögtönöztek a plexifal két oldalán ülő családtagok, de a távtárgyalások megtartására kialakított helyiségekben is volt, aki önként ült a „vádlottak padjára”. Egy rövid séta után négy fogvatartotti zárkában pihenhettek meg a látogatók, aki teljes nyugalomra vágyott, az a biztonsági zárka sötétjét és csendjét is kipróbálhatta.
A börtönkápolnában a fogvatartottak kézügyességét dicsérő stációk, az ablakokra és egyszerű lepedőkre festett képek nyűgözték le a vendégeket.
A börtönkvíz eredményhirdetése után volt, aki a legtöbb helyes válaszért járó ajándékkal, míg mások élményekkel gazdagodva indultak tovább a júniusi éjszakába. Addigra már a második turnusban érkező 79 látogató is megtapsolta a „műveletis” és a „kutyás” kollégák bemutatóját – ők is ugyanazokat a helyszíneket látogatták végig, de nekik járt némi plusz: esti fényviszonyok között ugyanis egészen más arcát mutatja az 53 hektáron elterülő intézmény.
A látogatók között – akárcsak a nyílt napon – most is voltak olyanok, akik nosztalgiázni tértek vissza sorkatonai szolgálatuk teljesítésének helyszínére, míg másokat a zárt világ iránti kíváncsiság vonzott az intézetbe, de a személyi állomány tagjai közül is többen éltek a lehetőséggel, hogy megmutassák családtagjaiknak a munkahelyüket.
Tarr Előd feleségével, Klárával vett részt a programon. Mint mondta, 1987-ben a mai börtön helyén működő laktanyába vonult be sorkatonai szolgálatra. Az egyik hatszemélyes zárkában megjegyezte: akkoriban tizenketten osztoztak a helyiségen. A szombathelyi Somkuthy Balázs és felesége, dr. Laczkó Zsuzsanna korábban egy biciklitúra során útba ejtették a Sopronkőhidai Fegyház és Börtönt, és már akkor eldöntötték, hogy ha adódik rá lehetőség, akkor a szombathelyi intézetbe is bejönnek. Ahogy ők, sokan mások is dicsérték a rendezettséget, a szépen karbantartott füves területeket, a végén pedig – mindkét csoport tagjai - tapssal köszönték meg a program előkészítésében és lebonyolításában közreműködő kollégák munkáját.