A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Szombathelyi Országos Büntetés-végrehajtási Intézet
2022-es indulása óta már 16 egykori fogvatartott társadalomba történő visszailleszkedését könnyítette meg a szombathelyi Új élet börtönprogram. A Szent Márton Köpenye Alapítvány a Szombathelyi Országos Büntetés-végrehajtási Intézettel együttműködve segíti a börtönből szabadult emberek reintegrációját. Az alapítvány munkatársát, Gombos Adriennt kérdeztük a program eddigi eredményeiről.
Az Új élet börtönprogramot 2022-ben indította a dr. Székely János szombathelyi megyés püspök által életre hívott Szent Márton Köpenye Alapítvány. A programba azok a fogvatartottak kapcsolódhatnak be, akiknek szabadulásuk után nincs hova menniük, mert vagy nem élnek hozzátartozóik, vagy élnek ugyan, de a börtönévek alatt megszakították velük a kapcsolatot. A programban részt vevő egykori fogvatartottak lakhatást és - az alapítvány partnereinek révén - munkahelyet kapnak, az önkéntesek pedig ügyes-bajos dolgaik intézésében is segítenek: elkísérik őket boltba, hivatalokba, és az esetleges adósságaik rendezésében is közreműködnek közvetítőként. A programban történő részvétel feltételekhez kötött: dolgozni kell, a szálláson be kell tartani a társas együttélés alapvető szabályait. A szálláson hat hónapot tölthetnek az egykori fogvatartottak, ez indokolt esetben kétszer három hónappal hosszabbítható meg. Ha valaki a felajánlott hat hónapnál hamarabb kiköltözik – ilyenre is volt példa – a programban kínált egyéb segítséget továbbra is megkapja, az alapítvány képviselői kapcsolatban maradnak a pártfogoltjaikkal. Az együttműködés már a börtönben, a fogvatartott szabadulása előtt négy-öt hónappal megkezdődik: az alapítvány munkatársai bejárnak az intézetbe, hogy a beszélgetések során meggyőződjenek arról, a leendő pártfogoltak alkalmasak-e, hajlandóak-e az együttműködésre. Az alapítvány börtönmisszióját Gombos Adrienn és Pados Benjamin koordinálja, négy önkéntesük segíti a munkájukat, a Szombathelyi Országos Büntetés-végrehajtási Intézetben pedig továbbra is számíthatnak Istvánov Szilvia bv. őrnagy, valamint Csik Marianna, Hetényi Bernadett, Jóna-Horváth Lilla és Kolnhofer Katalin pártfogó felügyelők munkájára.
A „mérleg” szerint a programba eddig bekapcsolódott 16 fogvatartott közül öten szállásra is igényt tartottak, tizenegyen „csak” a munkahelykereséshez kértek segítséget – mondja Gombos Adrienn, aki a Szent Márton Köpenye Alapítvány önkénteseként kezdetektől koordinálja a börtönmissziót. Az említetteken kívül nemrég – a szombathelyi bv. intézet pártfogó felügyelőinek ajánlására – két olyan fogvatartott is az alapítvány látókörébe került, akik a veszprémi, illetve a baracskai büntetés-végrehajtási intézetből reintegrációs őrizetbe térhettek haza szombathelyi otthonukba. Egyikük már dolgozik: egy faipari cégnél helyezkedett el segédmunkásként, másikuknak – aki egyébként az Új élet börtönprogram első női résztvevője – keresik a megfelelő munkát.
A teljes programban részt vevő öt egykori fogvatartott közül három már a saját lábára állt: dolgoznak és bérelt lakásban élnek. Ezzel kapcsolatban Adrienn megemlíti, hogy az év elején új elemmel bővült a program: a résztvevőknek vállalniuk kell, hogy keresetükből havonta egy bizonyos összeget félretesznek, ebből a megtakarításból tudják fizetni az önálló albérlet első havi díját és a kauciót. Büszkeséggel a hangjában beszél arról a fiatalemberről, akit tavaly november 16-ai szabadulásakor a büntetés-végrehajtási intézet kapujában „csak” az alapítvány önkéntesei vártak, az azóta eltelt egy évben azonban nemcsak munkát, de társat is talált: megnősült és hamarosan gyermekük születik. Autót vett, Budapesten dolgozik, és nem telik el úgy hét, hogy ne hívná fel az alapítvány valamelyik munkatársát, hogy megkérdezze, tud-e valamiben segíteni. De sikerként lehet elkönyvelni azt is, hogy a börtöncursillóknak köszönhetően a sopronkőhidai, a kiskunhalasi és a kalocsai büntetés-végrehajtási intézetből is vannak „pártfogoltjaik”: levelezés útján jelenleg tizenkét fogvatartottnak nyújtanak lelki támogatást.