A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Szombathelyi Országos Büntetés-végrehajtási Intézet
Az I. Agglomerációs Központ két munkatársa is sikeresen szerepelt a Progresszivitás a büntetés-végrehajtásban címmel meghirdetett tudományos pályázaton. Szabó Zsófia Ágnes pszichológus és Hollósvölgyi Máté bv. őrmester megosztott harmadik helyezést értek el pályaműveikkel – az eredményhirdetést és a díjátadót a Belügyi Tudományos Tanács december 13-ai ülésén tartották a Belügyminisztériumban.
A Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága, a Büntetés-végrehajtás Tudományos Tanácsa és a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Rendészettudományi Karának Büntetés-végrehajtási tanszéke által kiírt tudományos pályázatra Szabó Zsófia Ágnes Börtön- és ökopszichológia címmel nyújtott be pályamunkát. Zsófi – aki az ELTE Ember-Környezet Tranzakció Intézete által szervezett környezetvédelmi szakpszichológus-képzés résztvevője - a Szombathelyi Országos Büntetés-végrehajtási Intézet pszichológusaként egy eddig kiaknázatlan területről, az ökopszichológia börtönpszichológia gyakorlatába történő integrálásáról írt. Tanulmányában egy ökopszichológiai foglalkozássorozat bevezetésének lehetőségét állította a középpontba. Meglátása szerint a blokk segítségével a fogvatartottnak új érdeklődési köre fejlődhet ki, amely szabadulása után a környezetvédelem terén aktív cselekvésben is kifejeződhet. Létrejönne a felelősségvállalás, és ezzel együtt a hatékonyabb reszocializáció. Pályamunkájában hangsúlyozta: mivel a szakma mindkét ága dinamikusan fejlődik - a friss kutatási eredmények és tapasztalatok felhasználása további újításokat tenne lehetővé a büntetés-végrehajtási gyakorlatban.
Hollósvölgyi Máté bv. őrmester Új perspektívák a reintegrációban: a kategóriarendszer, mint a progresszivitás kulcseleme című pályamunkájában a magyar büntetés-végrehajtási rendszer átalakulását és a kategóriarendszer bevezetésének hatásait vizsgálta. Részletesen elemezte a büntetés- végrehajtási progresszivitás elveit, amelyek a fokozatos változtatásokra és személyre szabott programokra építenek, emellett összehasonlította a nemzetközi trendeket és jó gyakorlatokat, például a skandináv és kanadai modelleket, amelyek a társadalmi reintegráció és a visszaesés csökkentése érdekében alkalmazott modern megközelítéseket tükrözik. Tanulmányában rávilágított arra, hogy bár a kategóriarendszer bevezetése jelentős előrelépést jelent, számos kihívással – például az intézményi kapacitás korlátaival és a szakemberhiánnyal – is szembesíti a szervezetet. Meglátása szerint a jövőbeni fejlesztések célja a rehabilitációs és visszaesési kockázatot csökkentő programok bővítése, valamint a társadalmi reintegráció elősegítése, hogy a bűnelkövetők sikeresen illeszkedhessenek vissza a társadalmilag elvárt normakövető közösségbe.
Zsófi és Máté megosztott harmadik helyezést értek el a tudományos pályázaton – az ezt tanúsító oklevelet december 13-án a Belügyi Tudományos Tanács Belügyminisztériumban megtartott ülésén vették át Schmehl János bv.vezérőrnagytól, az országos parancsnok biztonsági és fogvatartási helyettesétől, a Büntetés-végrehajtási Tudományos Tanács elnökétől.
Gratulálunk kollégáinknak!