A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Szombathelyi Országos Büntetés-végrehajtási Intézet

Egy néhány hetes erdeifülesbagoly-fiókát találtak a fűben a Szombathelyi Országos Büntetés-végrehajtási Intézet dolgozói április 22-én délután. A madár egy kartondobozba, majd egy fenyőfa ágára került, másnap reggel azonban ismét a fűben lapult - így végül a madármentők elvitték Kőszegre, az Őrségi Nemzeti Park Igazgatóság Chernel-kerti Madárvédelmi Központjába. A Föld napján talált fiókát a Föld istennőjéről Gaianak nevezték el az intézet dolgozói.
A fűben lapuló és szárnyait próbálgató bagolyfiókára a Titkársági Osztály földszinti irodájában dolgozó munkatársak figyeltek fel. Kartondobozba tették, majd telefonáltak a madármentőknek. Az Őrségi Nemzeti Park Igazgatóság Chernel-kerti Madárvédelmi Központjából hamarosan megérkezett a segítség: Erdő-Tóth Zsófia és Molnár Mónika Mercédesz madárgondozók azt javasolták, hogy az egészséges, néhány hetes, repülni még nem tudó fiókát – hogy megóvjuk a környéken olykor-olykor megjelenő macskáktól - helyezzük vissza egy fára. A választás egy füves területen álló fenyőre esett, amelynek ágára Bognár Lajos bv. őrmester – eredeti szakmáját tekintve erdésztechnikus és vadgazda mérnök – kellő rutinnal juttatta fel a fiókát.
Mivel a kis bagoly a Föld napján bukkant fel a börtönben, az intézet dolgozóitól – a Föld istennője után – a Gaia nevet kapta. A kis bagoly azonban másnap reggelre ismét lepottyant a fa ágáról, és a fűben toporogva üdvözölte a parancsnoki épületbe elsőként érkező Németh Éva bv. ezredes, parancsnokot. A fióka ismét kartondobozba került, majd az állapotáról telefonon érdeklődő madármentők úgy döntöttek, hogy eljönnek érte, és elviszik Kőszegre. Addig a portán szolgálatot teljesítő Náray István munkavállaló kollégánk – aki gyerekkora óta rajong a madarakért, jelenleg is vannak postagalambjai – viselte gondját: megetette csirkemellel. Délben azonban eljött a búcsú ideje, Erdő-Tóth Zsófia szállítóboxba tette, és elindult vele Kőszegre. Megtudtuk tőle, hogy az idén tavasszal Gaia lesz az első bagolyfióka a központban. Várhatóan négy-öt hétig náluk vendégeskedik: miután képes lesz repülni, megtanítják arra, röptében hogyan juthat élő zsákmányhoz, aztán szabadon engedik. Ígéretet kaptunk arra is, hogy a szabadon engedés pillanatait megörökítik, és elküldik a felvételt.
Gaia nem az első földre pottyant bagolyfióka volt a szombathelyi börtönben: tavaly áprilisban adtunk hírt Böri bagolyról, amit szintét egy fa alatt találtak a kollégák, és szintén a kőszegi madárvédelmi központba került. Akkor azt írtuk – és ez igaz ma is -, hogy a madármentők munkáját akár párhuzamba is állíthatjuk a büntetés-végrehajtási intézetben végzett reintegrációs tevékenységgel, hiszen ahogy a börtönben a szabadulás utáni életre készítik fel a fogvatartottakat, a Chernel-kertben dolgozó szakemberek is folyamatosan szoktatják a madarakat a szabad élethez.