A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Idén is koszorúzással emlékeztek meg a Politikai Elítéltek Közösségének tagjai Sátoraljaújhelyen az 1950-es években itt raboskodó bajtársaikról.
A Politikai Elítéltek Közösségének (PEK) valamint a Sátoraljaújhelyi Fegyház és Börtönnek az együttműködése évtizedes múltra tekint vissza. Amíg a PEK az élő emlékezet fenntartásában érdekelt, addig a Sátoraljaújhelyi Fegyház és Börtön mellett működő Börtönmúzeum abban, hogy a Rákosi és a Kádár-rezsim korszaka a lehető legjobban bemutatható és dokumentált legyen. A találkozó szempontok eredményeként létrejött együttműködés igen gyümölcsöző mindkét fél számára. A PEK Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei képviselője, Gruber Rudolfné, Irma néni szavai szerint: „Mi jövünk mindig, ameddig csak tudunk, ha esik, ha fúj…”. Ehhez az eltökéltséghez az intézet és a múzeum a megemlékezések vendéglátójaként helyet és technikai segítséget nyújt, másrészt a PEK segítségével gyűjti és publikálja az egykori bebörtönzöttek tárgyi emlékeit és visszaemlékezéseit. Így a Börtönmúzeum legbecsesebb relikviái között tartjuk számon pl. Halmos Béláné egykori elítélt zárkatársainak neveit tartalmazó zsebkendőjét vagy kenyérbélből készült egykori rózsafüzérjét, illetve a Terror Háza műtárgykölcsönzésének eredményeként tudjuk bemutatni ennek a kornak a raböltözékét is. Ugyanilyen becsben tartjuk azonban azokat a szellemi kincseket, azokat a visszaemlékezéseket is, amelyek szerkesztett változatai a Börtönmúzeum 1., 2., 5. és 7. füzetében láttak eddig napvilágot. A hagyományosan augusztusban megtartott megemlékezésnek méltó hátteret ad az a magyar−lengyel−litván kezdeményezésre elfogadott dekrétum, melynek eredményeként 2011 óta az Európai Unióban, a Molotov–Ribbentrop-paktum aláírásának napja, a náci és a kommunista totalitárius rendszerek áldozatainak emléknapja. Évek óta, így idén is ehhez a dátumhoz kapcsolódóan látjuk vendégül az üldözötteket és hozzátartozóikat. A mai alkalommal először, intézetünk két új börtönlelkésze, Kecskés Attila római katolikus pap és Tóth Viktória református tiszteletes mondott imát, majd hirdetett igét az alkalomhoz kapcsolódva. Az eseményt koszorúzás és közös ebéd, majd a Börtönmúzeum megtekintése zárta.