A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Idén is megrendezték Sátoraljaújhely és Széphalom között a Kazinczy lábnyomán tanulmányi versenyt. A Börtönmúzeumban Kazinczy rabságához kapcsolódó nyelvi és logikai feladatokat kaptak a versenyző általános és középiskolás diákok csapatai.
Kazinczy Ferenc széphalmi birtokáról naponta megtette az utat sátoraljaújhelyi munkahelyéig és vissza, akár gyalog is. A környékbeli általános és középiskolás diákokat évente hívja A Magyar Nyelv Múzeuma, hogy járjanak a nyelvújító lábnyomán, és az 5 kilométeres túra játékos feladatai kapcsán maguk is gondolkozzanak a nyelvről. A vetélkedő felkészülést nem igényel a diákok részéről, hiszen a különlegessége és a célja éppen az, hogy a feladatok megoldásával a versenyen jussanak új ismeretekhez Kazinczyról és a nyelvről.
A szervezők az útvonalat úgy tervezték meg, hogy a séta során a csapatok érintsék azokat a helyszíneket, amelyek a valóságban vagy szimbolikusan kapcsolódnak a mester életéhez. A Börtönmúzeum Kazinczy Ferenc fogságban töltött éveit szimbolizálta. A korabeli zárkában a „kopolás” szabályaival ismerkedtek a diákok, majd ehhez kapcsolódó”szabadulószoba” jellegű feladatot kaptak, melynek segítségével felnyitható volt a szabaduló leveleket tartalmazó számzáras ládikó. A diákcsoportok útja innen a kerékpárúton vezetett Széphalomra. Közben még három helyszínen álltak meg nyelvi-logikai feladatokat fejteni, majd az Emlékkertbe érve újabb kihívások várták őket.