A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
A Büntetés-végrehajtási Szervezet Tudományos Tanácsa, a Budapesti Börtönmúzeum, a Büntetés-végrehajtási Szervezet Szakmatörténeti Gyűjteménye és Dokumentumtára és a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága által, a Magyar Tudomány Ünnepe 2024 programsorozat keretén belül, a belügyi fejezet részeként került megrendezésre „A Büntetés-végrehajtási szervezet egyenruházata és viselettörténete 1867 – 2024” című, könyvbemutatóval egybekötött tudományos, szakmai konferencia.
November 13-a a magyar nyelv napja. A büntetés-végrehajtási szervezet a hazai börtönökben is fontosnak tartja a szellemi-kulturális örökség ápolását: vers- és novellaíró pályázatokkal is ösztönzi a fogvatartottakat anyanyelvünk helyes és igényes használatára. Fodor Zsolt fogvatartott korábban brókerként főleg szakmai cikkeket írt, a Veszprém Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézetben azonban novellákat, sőt, legutóbb egy színdarab szövegkönyvét vetette papírra. Fodor Zsolt a Jóra való buzgóság című börtönszínházi előadás után mesélt az életéről, amelynek apró mozzanatait a darabba is beleszőtte.
Ismét rabok keze nyomán modernizálódott az Ipolypart Fészek Gyermekotthon. A balassagyarmati felújítás első üteme 2024. február 27-én zárult, most pedig elérkeztünk a felújítás második szakaszának a végéhez is. 2024. november 4-én ünnepélyes keretek között ismét átadtuk a megújult helyiségeket.
A Büntetés-végrehajtás Gazdasági Ellátó Intézete és a Katasztrófavédelem Oktatási Központja közös együttműködésben két napos instruktori szaktanfolyamot tartott a Tököli Országos Büntetés-vérehajtási Intézetben.
Halottak napja Magyarországon a csendes megemlékezés, a gyertyagyújtás és tiszteletadás napja, melyet elhunyt szeretteink, ismerőseink és munkatársaink emlékének megőrzésére teszünk. Idén a büntetés-végrehajtási szervezetet is érték veszteségek. Rájuk és modern történelmünk hősi halottaira emlékezünk ma.
A Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság döntése értelmében 2022-ben a váci, a márianosztrai és a sopronkőhidai rabtemető a Nemzeti Gyászparkkal közös Nemzeti Emlékhely lett. Ezévtől a váci rabtemető nemzeti emlékhelyet jelölő, és a nemzeti sírkertbe sorolt sírokra emlékeztető parcellakővel figyelmeztet a kommunista diktatúra időszakában méltatlanul, jelöletlen sírokba hantolt foglyok emlékére.
A fegyencek temetésén szinte sosem voltak gyászolók. A sírásó fegyencekre őrök vigyáztak. A halottat zárt fekete lovaskocsin szállították a temetőbe, ahol a fegyintézet lelkésze vett tőlük végső búcsút, fejfájukon nevük helyett szám állott.
Ha a magyar temetkezési kultúrába betekintést nyerünk, első olvasatra szinte érthetetlen, de mégis különleges élmény tárul elénk. A hely kiválasztása, fekvése, a halottak elhelyezése néha a misztikum határát súrolja. A márianosztrai rabtemető is valahol e kategóriába tartozik. Vajon a vincés nővérek miért ezt a területet jelölték ki? Ha arra gondolunk, hogy az egyházak soha nem hagyták magukra azon helyeket, épületromokat, amiket ők szent helynek tartottak, sejteni lehet az okát...
Az idén 140 éves Állampusztai Büntetés-végrehajtási Intézet nemzeti ünnepünk, október 23-a napján a büntetés-végrehajtási szervezetben elsőként időkapszulát helyezett el, és emléktáblát avatott az intézet falán. Ünnepi beszédében Grabicza Róbert bv. alezredes, parancsnokhelyettes elmondta, hogy az időkapszula lehetőséget ad rá, hogy az utókor betekintést kapjon a jelenkor szakmai munkájáról.
Nemzeti ünnepünk, október 23-a alkalmából a büntetés-végrehajtási szervezet központi jutalmazási ünnepségén dr. Tóth Tamás bv. altábornagy, a büntetés-végrehajtás országos parancsnoka elismeréseket adott át a jutalmazott állománynak. Munkatársaink röviden meséltek az idáig vezető útról.